1328, of23 november 1334 (de Clemensvloed) of het al genoemde jaar 1343. Immers, er moet eerst dijk liggen en die moet doorbreken voordat er een wiel kan ontstaan! Als de kagen er wel zijn en er dus ook dijkjes zijn, dan moeten we hier denken aan de Nes, de Nesdijk, de Oostermeneweg (later de Groeneweg en dat doet ook denken aan een groene dijk) die doorloopt tot het Keinsmerwegje en de Lagedijk en bij de Lagedijk het Rijpelanderwegje (deze naam is van belang, immers Rijpeland, is land dat "aan de rand" ligt; denk aan het Rijpje achter Sint Maarten en de De Rijp aan de zuidkant van de Schermer en de Beemster) 1291 In 1291 neemt de abdij van Egmond een belangrijk besluit. In de jaren daarvoor had deze abdij zoveel geld moeten uitge ven aan herstel van de dijken (in het bij zonder de Vriezendam, de Valkkogerdijk) dat ze de dijk en het onderhoud ervan samen met een hoeveelheid land dat door deze dijk werd beschermd aan de Kennemers en de Friezen schonk, op voorwaarde dat deze bewoners of aanwo- nenden de dijk zelf zouden onderhou den. De Kennemers en de Friezen!! De Kennemers, wie zijn dat? Uit de tekst blijkt dat het gaat om bewoners van de Geestmerambacht, dus van Sint Maarten, Dirkshorn enz., dus bewoners van de dorpen die liggen aan de Groenedijk, de Oosterdijk, de Kalverdijk. De Friezen zul len dus gewoond hebben langs de Tolkerdijk en de Zijdwind tot aan Niedorp. Schagenaars en Niedorpers zul len dus de Friezen zijn. Valkkoog is een verhaal apart, maar het zullen wel Friezen zijn geweest. Tussenstand We zochten naar Friezen en daar zijn ze dan. In 1291 worden ze genoemd en uiteraard in de jaren daarvoor. Immers de graaf van Holland trekt in de anderhalve eeuw daarvoor veelvuldig ten strijde tegen de (West-)Friezen en nog in vele jaren daarna tegen de Friezen in het hui dige Friesland. 1288, 1287 In 1288 bewerkstelligt Floris V vrede met de West-Friezen, mede gebruik makend van de watersnoodramp van het jaar daarvoor. Op 14 december 1287 en 5 februari 1288 lopen grote delen van West- Friesland opnieuw onder water. Floris V verovert dan definitiefWest-Friesland en de West-Friezen onderwerpen zich. Het Iaat zich indenken hoezeer het water had huisgehouden die winter. De wielen bij Schagen en Valkkoog kun nen tijdens deze storm zijn ontstaan. De Schagerdam kan het bij deze storm heb ben begeven. Het kan zijn dat de Grimswiel in een van die barre nachten of in beide is gevormd. Het woord Grimswiel moet komen van grimmig, boosaardig; denk ook maar een van de kwaje pieren in Van den Vos Reijnaerde, Yzegrim. In die hoek van de Burghorn liep het water vast, vier wielen op rij getuigen daarvan. Maar als daar de dijk doorbreekt dan loopt een behoorlijk deel van de banne van Schagen onder water. Het kan zijn dat in die nacht ook de kade van de Cornelissenwerf het heeft bege ven, hetzij vanuit het zuiden hetzij vanuit het noorden en dat toen ook de Ommerswiel is ontstaan. 1264 In 1264 wordt de rivier de Rekere met een dam afgesloten. In 1248 werd tijdens de hierna te noemen storm zelfs Alkmaar rechtstreeks bedreigd en spoelden daar huizen weg door het water. 1250, 1248 Inmiddels zijn we driehonderd jaar terug in de tijd, uitgaande van de eerste op schrift overgeleverde transportacte in Schagen. We komen in de jaren 1248 tot 1250, zeer belangrijke jaren voor ons onderzoek. 18

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 18