De veldnamen van Schagen en de Sehagerdam P^ISilllËS^U Karei Numan Wie meer wil weten over de geschiedenis van Schagen, die leest uiteraard de boeken van Bregman, Lambooij (en Pigge, Van de Pol en Timmer), de boeken van Diederik en dat van Burger en bekijkt de vele fotoboeken over de meer recente historie. En slaat u vooral ook Schilstra over de Omringdijk en Bremer over de Zijpe (deel I) en Schoorl en De Cock over de Kop van Noord-Holland en Kennemerland niet over, om meer aan de weet te komen over de directe omgeving van Schagen. Deze kaart geeft vermoedelijk de situatie rond Schagen voor 1537 weer. Het noorden is aan de linkerzijde. Wie meer wil weten over de namen van straten, buurtschappen en landerijen kan spaarzaam terecht bij Karsten en Pannekeet, maar dan houdt het al gauw op, een enkel klein artikeltje in de Kakelepost daargelaten. De transportregisters waarin koop en verkoop van huizen en landerijen en schuldbekentenissen staan opgetekend, beginnen voor Schagen in het jaar 1550. Dat is mooi vroeg. In vele van die transportactes vinden we de naam van het stukje land dat van eige naar wisselt. Daarnaast vinden we de namen van stukken land in de verpon dingsoverzichten van 1686 en later. Dit houdt dat er een lijst van veldnamen gemaakt kan worden die start in 1550 en JfW, t' I Skur* ,r l Z >*<- - h /fev r doorloopt tot het moment waarop het huidige kadaster in gebruik wordt geno men. Met de invoering van het kadaster vervalt de noodzaak om de stukken land een naam te geven, of aan te geven wie ten westen, zuiden, oosten of noorden van het desbetreffende akkertje, een stukje land in bezit had, de 'belendende percelen' zullen we maar zeggen met de brandweercommandant van Bomans. Een ding valt op bij een flink aantal veld namen in Schagen, ze hebben een Friese voornaam als eerste deel. Het gaat dan om bijvoorbeeld Jalle, Ave, Harde, Wybe, Raap, Tade, Hemkeenz. Waar komen die namen vandaan? Waar zaten die Friezen dan? Of nog liever, waren ze hier altijd al? Voor 1550 hadden al die stukjes land natuurlijk ook een naam. Die namen kre gen ze door hun geaardheid, hun ligging, de eigenaar, hun gebruik enz. Wanneer kan dat proces zijn begonnen in Schagen? Daarnaar zijn we in dit artikel tje nieuwsgierig. Wat weten we van de tijd voor 1550? Dat is het tweede waar naar we op zoek zijn. En tenslotte willen we ook een antwoord zoeken op de vraag waar Schagen en waar Villa Scagha vandaan komen en vooral waar ze lagen? Gaat het bij beide namen om dezelfde plek? Terug in de tijd vanaf 1600 Wat gebeurt er als we een aantal stappen terug doen in het verleden vanaf 1600? De omgekeerde weg, zullen we maar zeggen. Welke belangrijke momenten - daargela ten dat elk moment belangrijk is voor wie dan leeft - komen we zo tegen die ant woord kunnen geven op deze vragen? De lezer zij gewaarschuwd, teruggaan in de tijd leest heel anders dan wat we meestal doen, namelijk vanuit het verleden stap voor stap naar het heden komen. 14

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 14