3 gen Missers Hoe zal het istieken uit raat. Deze meentewerf 1. Ooit zijn er stwerkjes te rblijfaande hebben hier i. tonplastie- vatie van de dat positief :den geen ze verloren n belangstel- or het behoud he elementen els van of markante ifgelopen, nis. het brugge- ers in dit fbraakvan I hersteld en helaas iets cniet alles :vel van het met het ■Is geplaatst, paar. dekkoepel is oogzijde, dat eerd is, heeft cbehouden, de rebus die n bakker in d op de hoek ïijsbalkaan- weg met de irenmolen Deze molensteen geeft de plaats aan waar ooit de werkelijke meemolen stond. stond, ligt nu een molensteen ver borgen tussen het struikgewas. Of is het struweel, zoals de Schager Courant het graag noemt. In dit ver band zouden we het woord struweel een 'literair ornament' kunnen noe men. Dit zijn allemaal grotere en kleinere zaken die op een bescheiden manier de herinnering aan de geschiedenis van Schagen levend houden. Veranderingen in het stadsbeeld gaan vaak razendsnel en leuke his torische accenten zijn soms zomaar verdwenen. Aandacht verdient momenteel de renovatie van Markt 18. Aan binnen en buitenkant zijn interessante ornamenten en versie ringen te vinden die het verdienen om bewaard te blijven. Gelukkig is er de 'big five' die hier ongetwijfeld aandacht aan zal besteden. Missers Positieve zaken gelukkig, maar helaas het gaat ook nog wel eens mis. De modernisering gaat soms erg snel. Panden verdwijnen, iets wat op zich niet erg hoeft te zijn maar de plaats waar een pand heeft gestaan blijft en daarmee de geschiedenis van die plaats. Een kleine herinnering in de vorm van een historisch ornament kan deze geschiedenis levend houden. Voor de stadsgidsen kan dit de aan leiding zijn tot het vertellen van een boeiend verhaal. In Schagen is, voor degene die het wil zien, nog veel opmerkelijks aan wezig. Het boekje "Bouwhistorie van Schagen" is nog steeds een nut tige handleiding voor de geïnteres seerde. Er is echter nog veel meer dat de aandacht verdient. Een paar voorbeelden: eerste ste nen, gedenkstenen, muurankers, gesmeed ofvan gietijzer, naambor den, dakornamenten, makelaars, hijsbalken, tegels, gevelbeelden en leeuwen- of engelenkopjes. Denk ook eens aan de beide begraafplaatsen waar enkele graf monumenten het verhaal vertellen van de Schagenaars uit de negen tiende eeuw. Op het kerkhof achter de Christoforuskerk worden geen nieuwe graven meer uitgegeven en de verwachting is dat het tot in leng te van jaren in de huidige staat zal blijven. Voor de begraafplaats aan de Hoep zijn al enige jaren terug renovatieplannen gemaakt. Binnenkort verandert de Wet op de Lijkbezorging waardoor het de beheerders makkelijker wordt gemaakt om graven, waarvoor niet meer betaald wordt, te ruimen. Dat voornemen dient lokaal wel kenbaar gemaakt te worden, maar let op! Vooral als u wat langer met vakantie gaat. Het zou jammer zijn als bij zondere grafmonumenten plotse ling verdwenen blijken te zijn. Het bijhouden van alle veranderin gen is bijna een dagtaak. Het zou mooi zijn als iedereen die bovenge noemde zaken een warm hart toe draagt, meewerkt door op handen zijnde wijzigingen te signaleren en het bestuur op de hoogte brengen. Mogelijk kunnen dan door overleg met de lokale overheid en particu liere eigenaars historisch interes sante zaken behouden blijven. HERENBOSSTRAAT De Heerenboschstraat had een fraai antiek straatnaambordje dat vervangen is door een modern bordje. Waarom dat zonodig moest is onduidelijk. Omdat de schrijfwijze antiek was? Dat lijkt me een slechte reden. Den Bosch schrijven we ook nog met sch, desondanks weet zoete lieve Gerritje het nog steeds te vinden Of was het standaardi- satiedrang? Voor zover bekend is het weggegeven aan een geïnteresseerde burger inplaats van aan het museum waar iets dergelijks hoort. NOORD Kapsalon Krapman had een fraai opschrift 'KAPPER' in het let tertype van de Amsterdamse school. Dit is verdwenen en informa tie naar de mogelijke verblijf plaats heeft niets opgeleverd. Vermoedelijk is het in de vuilcon tainer beland. MOLENSTRAAT Bij de afbraak van huize Maria Boodschap is het fraaie tegelta bleau met de afbeelding van de boodschap aan Maria verdwe nen. Twee paardenhoofden aan de gevel van een voormalige paar- denslagerij zijn weggehaald. CHR1ST0FFELH0F In de hal van het voormalige tehuis was een fraaie herinne ringssteen aangebracht. Deze is vermoedelijk afgevoerd met het puin. WEST-FRIESE 0MRINGD1JK De antieke hardstenen hecto- meterpalen zijn vervangen door nieuwe standaard paaltjes. Onderzoek naar de stort/verblijf plaats van de originele paaltjes heeft niets opgeleverd. LAURIESTRAAT Bij de ingang van het voormalige PWN terrein stond een gemet selde zuil met de naam van de eigenaar. De zuil zal wel in de puinbreker beland zijn. Dit zijn een paar voorbeel den van herinneringen aan het verleden die verdwenen zijn. Kleine zaken die, elk voor zich, de aanleiding kunnen zijn voor een boei end verhaal. 13

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 13