Hollanders en het water Twintig eeuwen strijd en profijt BOEKBESPREKING p Soms is het goed over de grenzen van de eigen regio te kijken:in vogelvlucht het totale beeld van de regio te bekijken'. In dit opzicht voldoet de tweedelige cassette 'Hollanders en het water uitstekend'; Schagen in een wat breder perspectief zetten. Waarom hebben zich überhaupt mensen gevestigd in het gebied dat wij nu Holland noemen? Had het niet veel meer voor de hand gelegen naar hoger (en dro ger!) gelegen gebied te gaan zoals de Veluwe of Drenthe? Het zijn vragen die aan de orde komen in de onlangs ver schenen fraai geïllustreerde cassette Hollanders en het water (bestaande uit twee delen), een uitgave van de Hilversumse uitgeverij Verloren (de uit gever voor eenieder die in de regionale geschiedschrijving geïnteresseerd is!). Deze vragen geven ook meteen aan dat we het water zeer zeker niet alleen als een bedreiging moeten zien maar ook als bron van welvaart door visserij, trans port, recreatie en als middel tot militaire verdediging (zie ook de ondertitel!). Dat water zo'n belangrijke rol speelt in de bestaansgeschiedenis van Holland is een van de belangrijkste redenen voor het schrijven van dit boek. Zonder het water zijn de Hollanders niet te begrijpen. In deel een wordt de bewoning van Holland chronologisch behandeld even als het ontstaan van waterbeheersing en de steeds toenemende rol van overheden daarin. Tot slot een hoofdstuk over Holland als distributieland waarin aan dacht voor de binnenvaarten het ont staan van de zeehavens (onder andere de rivaliteit tussen Amsterdam en Rotterdam). Deel twee vertelt over zaken als de visserij, het drinkwater, de rol van het water inde verdediging van Holland en recreatie aan het water. Verder is het zo dat er in de hoofdstukken een onderscheid gemaakt wordt tussen het Noorderkwartier en Holland onder het IJ. Voor ons is uiteraard het gedeelte dat gaat over de kop van Noord-Holland het meest interessant, hierover zal deze recensie dan ook grotendeels gaan. Holland is 6000 jaar oud zo wordt gecon stateerd in het eerste hoofdstuk. Vanaf het begin is er bewoning geweest, met een zag men dus de voordelen die het leven in een waterrijk gebied met zich meebracht, namelijk vis, wild en eetbare planten. Deze vroege bewoners waren natuurlijk jagers en verzamelaars. Pas na 2000 v.Chr. schakelde men over op de landbouw. Deze boeren gingen ook slo ten graven, een eerste vorm van waterbe heersing om hun huizen droog te houden. Maar hierdoor klinken de veen gronden in en wordt het gebied te nat voor landbouw. Een proces dat nog een keer herhaald wordt in de middeleeuwen. Onder de Romeinen (vanaf 50 v.Chr.) vin den archeologen de eerste serieuze over blijfselen van dammen en houten duikers. Het bewijst eens te meer hoe goed de Romeinen zich met behulp van techniek konden aanpassen aan voor hen onbekende omstandigheden. Ook wer den marinehavens, onder meer aan het Oer-IJ (bij de huidige Wijkertunnel), en kanalen aangelegd (zoals het kanaal van Corbulo dat de Maas met de Rijn ver bond). In de middeleeuwen wordt het veen dus nogmaals ontgonnen maar nu voortva render. Dit had de bekende bodemdaling tot gevolg. Er ontstond een cultuurland schap waarin het water constant in de gaten gehouden moest worden. In het boek wordt zelfs gesproken van het Noorderkwartier als archipel! De reactie van de mens is eerst het opwerpen van terpen (Schagen wordt als voorbeeld genoemd) en later natuurlijk dijken met als beroemd voorbeeld de Westfriese Omringdijk. Deze dijken moesten Philip van der Zee 5

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 5