Kralentas Uit de collectie van Museumboerderij Vreeburg is tot 1995. West-Friesland is een gebied, waar wij trots op moeten zijn. Dat kunnen wij zien aan de oude klederdracht, oorijzers, hals kettingen, chatelaines en kralentassen. Naast het oorijzer en de juwelen was de kralen- of beugeltas door de zilveren beu gel erg kostbaar maar bovendien door zijn gebreide kralen een lust voor het oog. Aan het eind van de achttiende eeuw werd de kralentas met een beugel- of gor- delhaak aan de rokband of ceintuur voor iedereen zichtbaar, en niet meer onder het schort, gedragen. Men ging er mee pronken, op Zon- en feestdagen, op de markt en de kermis. vaardigde en in 1830 een snuifdoos. Voor het meesterteken zie: pag. 271 van het boek "Nederlands Klein Zilver en schep- werk 1650-1880", uitgegeven in 1994, auteur B.W.G. Wttewaall. Gerard Koel De zilveren beugel heeft aan de voorkant een gegraveerde versiering bestaande uit 2 papegaaien met daar tussenin 2 boer derijen aan het water met een zeilboot, waarschijnlijk een botter. Oorspronkelijk was, einde 18e eeuw, de papegaaienbeu gel karakteristiek voor de zilverstad Schoonhoven, later werd het door zilver smeden in andere steden overgenomen. Op de beide uiteinden boven de scharnie ren komt een ruitjesdecor voor, wat gebruikelijk was in de jaren 1790-1830, de Empire stijl. De beugel heeft een kroonsluiting, een draagring om aan de gordelhaak te bevestigen en een anker ketting, bevestigd aan twee aan de beugel gesoldeerde oogjes, om de tas in de hand te dragen. In de binnenkant van de beugel staan de volgende 4 Nederlandse zilvermerken: een lopende leeuw met het cijfer 2 onder zijn buik voor het tweede gehalte zilver van 833 per 1000 gram. De jaarletter U (een kapitale schrijfletter) van 1829 en een onduidelijke Minerva-kop zonder kantooraanduidende letter in de helm. Het meesterteken WD met een punt boven en onder de letters in een vierkant, is zowel in de beugelhelften als in de bin- nenbeugel geslagen. Het is van Cornelis Wendels uit Middelburg. Verder is van hem bekend dat hij omstreeks 1825 een kledinghaak voor een omslagdoek ver De tas met staartstuk heeft een Art Deco patroon bestaande uit abstracte florale motieven. Het patroon herhaalt zich 8 keer en is waarschijnlijk uit de jaren 1910-1920. De tas is gebreid van glazen kralen in de kleuren: bruin, geel, groen, zwart en oranje, daarnaast zijn glanzend- en matrode kra len gebruikt. Er zijn 81 kralen op een vierkante cm. verwerkt, in totaal zit ten er meer dan 51.840 kralen in. Objectnummer 1453 (bestaande uit een beugel en tas) is 36 cm. lang, 18 cm. breed en 1 cm. dik. Opmerkelijk is dat de tas dus jonger is dan de beugel, waar schijnlijk was de eerste tas versleten. 23

Kakelepost - Schagen | 2008 | | pagina 23