Uit de transportregisters van Sehagen aflevering 1 (1770- 1810) Karei Numan Er liggen boomgaar den en landerijen en tussen de huizen door zien we een molen staan. Het looijersplein en de olijmolen Sehagen zag er aan het eind van de i8e eeuw en het begin van de ige eeuw anders uit dan nu. Dat zal niemand ver bazen. Sommigen onder ons zullen het betreuren. Niet elke verandering is nu eenmaal een verbetering. Maar dat er nu riolering en een drinkwaterleidingnet is, vinden we gewoon, de eind-i8e-eeuwer kon er echter alleen van dromen. Eind i8e eeuw wil ook zeggen de Franse tijd, vanaf 1795 tot 1813, bijna 20 jaar dus. Wat in de ogen van de Patriotten begon als een bevrijding, werd niet lang daarna een bezetting en tenslotte een beproe ving. Toch ligt in die periode de kiem van vele veranderingen. Omdat Napoleon soldaten nodig had, dragen we nu allemaal een voornaam en een achternaam. Dan konden we makke lijker getraceerd worden. Omdat Napoleon geld nodig had, evenals iets later trouwens het Koninkrijk der Nederlanden, zijn alle bezittingen nauw keurig omschreven, o.a. de landerijen. Het kadaster verving in aanleg de oude verpondingsregisters. Het duurde alleen jaren voor het er was en functioneerde. Zo kwam er een nieuwe wetgeving tot stand en ontstonden er nieuwe bestuurs vormen voor gemeente, provincie en land. De kiem voor verkiezingen voor vertegenwoordigende lichamen werd in het laatste kwart van de i8e eeuw en het begin van de ige eeuw concreet gelegd, maar kwam tegen de hoop en verwach ting van velen in de Franse tijd nog niet tot bloei. Sehagen slaapt niet in die periode. Er wordt gewerkt, er wordt gehandeld. Toch kun je aan veel nog merken dat de oude tijd niet is verdwenen. Sehagen is het centrumpje van regionale activiteiten, yi, 18

Kakelepost - Schagen | 2007 | | pagina 18