de dag jt op de oud gemelde an) haar spoedig I dat ik) deze an dejustitie. jzonder )or, zo iets gin hande leze met en niets althans er is in het die daarop is in Schagen Cornelia aart 1831 in In het pvrouw was nsterdam en ■spel naar vermoedelijk paar jaar en. et wenselijk ht bij de "en klopte op imen en riep laten. Omdat erde Denijs agent) voor :dervan meer succes het raam van ristiaan bij de Ikunstenaar jn liederen ;iek ten lie middag nder Zanger met orgeltje, afgebeeld op den koekplank. Op de vraag waarom hij zich zo lang had stilgehouden wist hij geen deugdelijk antwoord te geven. De weduwe Meurs, die nog flink onder de invloed was, wist niet meer vertellen dan dat zij geen idee had wat voor kerel bij haar in huis was gekomen. Voor de zekerheid werd de taalkunstenaar in verzekerde bewaring genomen. De volgende morgen, toen de weduwe enigszins ontnuchterd was, werd de zaak verder onderzocht. Uit de verklaring van beiden bleek dat er niets ernstigs was gebeurd. De insluiper zocht slechts een goedkoop adres om te overnachten en met een vermaning "wegens desselfs halstarrigheid om de deur te openen of antwoord te geven" mocht hij weer gaan. Wie waren de betrokkenen? In zijn kladaantekeningen, waarin ondermeer bovenstaande gebeurte nis is te vinden, was burgemeester Denijs niet altijd even nauwkeurig. Maartje Adel Maartje heette officieel Maartje den Adel. Zij was in 1788 geboren te Nieuwe Niedorp als dochter van Cornelis den Adel en Aaltje Luitjes Koster. Op 17 mei 1812 trouwde zij in Schagen met de in 1792 te Twisk geboren schippersknecht Klaas Meurs, zoon van Pieter Meurs en Treintje Klaas. Het echtpaar vestigt zich in Schagen in de Herenstraat waar ze de kost verdienen met een winkeltje. Klaas overlijdt in mei 1828. Johan Christiaan Boom Dit is, zonder enige twijfel, Johan Boomhouwer een rondreizend liedzanger en muzikant. Hij was in 1802 geboren in Groningen als zoon van Johan Boomhouwer en Elisabeth Kemp. Hij trouwde met de acht jaar oudere Willemina de Groot die op markten en kermissen optrad met een trom. Als echtpaar traden zij op in heel Noord-Hol land. Zelden hadden zij een vaste woon- of verblijfplaats. In Schagen logeerden zij bij Evert Krans in zijn logement met de toepasselijke naam "De reizende man". Van dit logement zijn enkele gastenlijsten bewaard gebleven. Uit deze lijsten valt te lezen dat zij optraden in Amsterdam, Alkmaar, Petten, Warmenhuizen, Wieringen en op Texel. Ook kwamen zij in Purmerend, vermoedelijk tijdens de veemarkt, de plaats waar Johan Boomhouwer op 19 november 1848,46 jaar oud, overleed. Bronnen in het RegionaalArchie/in Alkmaar: - 'Notities", Idad- notulen van de bur gemeester inzake kleine aanklachten e.d. 1829-1832, inu. nr. 1358. - Staat, houdende opgaaf van logeer gasten opgemaakt doorjan Kool, loge menthouder uan 'tVoske,Jacob Zioaag, logement houder in de Witte Ztoaan en uanjan Spaans en Euert Krans, 1817-1830. Schagen inu. nr. 785

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 9