Berichten uit: De eerste helft van de negentiende eeuw De jeugdige perendief Ruud van de Pol Arie Zwaag werd regelmatig gesignaleerd op het erf van de spinbaan. Met opgezette veren kwam op 27 augustus 1837 's middags om drie uur Leuntje Houtzager de 46-jarige weduwe van Jacob Zwaag, van beroep slaapsteehoudster, bij burgemeester Arie Denijs. Zij wenste dat onmiddellijk een proces verbaal zou worden opgemaakt in verband met mishandeling. Het ging niet om haar zelf, maar om haar 12-jarige zoon Arie Zwaag. Hij was op de werf van de spinbaan mishandeld door Cornelis de Pater. Deze had de jongen opgepakt en van zich af gegooid met als resultaat dat hij flink bloedde. Toen zij de jongen te hulp was gekomen had Cornelis de Pater haar bij de arm gepakt en flink door elkaar geschud. Verschillende buurtgenoten, Frans Herman en zijn vrouw Dieuwertje Ploeg, en de vrouw van Klaas Zwaan hadden het voorval gezien en wilden zonodig getuigen. Denijs zou de zaak onderzoeken. De volgende dag komt de 33-jarige kastelein en koffiehuishouder Cornelis de Pater bij de burgemeester om zijn versie van de gebeurtenis te vertellen. Het was hem al verschillende keren verteld dat Arie Zwaag regelmatig werd gesignaleerd op de werf van de spinbaan, die door Cornelis gehuurd werd. Hij sloeg daar met een stok de vruchten van de bomen en nam ze mee. Op de bewuste dag werd hij door iemand gewaarschuwd dat Arie Zwaag weer bezig was met een stok peren van de bomen te slaan. Hij is toen onmiddellijk gaan kijken en zag dat de knaap handen vol peren over de sloot gooide. Hij greep toen de jongen in zijn lurven en dreigde hem aan te geven bij de vrederechter. Toen de moeder tussenbeide kwam had hij de jongen wat ruw van zich afgeduwd. Verder zou er niets gebeurd zijn. Burgemeester Denijs stuurt beide processen verbaal door naar de officier van justitie in Alkmaar. In een begeleidend schrijnen vermeldt hij dat "Arie Zwaag een allerondeugendste jongen is, die om geen zeggen geeft en alzoo door zijn herhaald tergen om op de aangeduide werfte komen, de heer De Pater in het harnas heeft gejaagd." De afloop kennen we niet, maar vermoedelijk is de zaak met een sisser afgelopen. Wat een drukte voor een paar peren Waarom zou Cornelis de Pater zich zo kwaad gemaakt hebben, het waren toch maar peren? Was hij getergd door de 6

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 8