Schagen 1950-1990 niets gaat sneller dan de tijd. en er weer 'oor iden in een uitgegeven Perspectief. bod: uders ;en Fregisters ;ch artikel en in de loord- em. In een cursus leografie. elepostzou i aantal leden historisch tde kring van dnemers zou 1 len. ich opgeven riaat. nt u vinden in ntaanvragen iectief Onlangs is het boek Schagen 1950-1990, niets gaat sneller dan de tijd verschenen. Een van doelstellingen van de samenstellers - Nel Dekker-Loer, Ria Bruin-Groot en Cees Kuyper - is 'een herkenbaar overzicht van de mooie en minder mooie veranderingen geven en ze voor het nageslachtbeivaren'. Het is een loffelijk streven en ze zijn daar goed in geslaagd. Als lid van de Historische Vereniging Schagen zou ik echter een stap verder willen gaan en een lans willen breken voor het behoud van 'historisch Schagen'. Op bladzijde 58 (café de Beurs) staat het meest schrijnende voorbeeld van hoe de architecten van de jaren '70 tekeer zijn gegaan in het historische stadshart van Schagen. Natuurlijk, smaken verschillen en een veel gehoorde reactie is 'zo bouwde men nu eenmaal in die jaren'. Dit laat echter niet onverlet dat men onder druk van de publieke opinie in de jaren negentig de situatie weer heeft 'teruggedraaid', en met succes, zoals getoond op de foto ernaast. Overigens hadden op de pagina's 39 (het oude station) en 21 (hetweeshuis) vergelijkende foto's van de huidige situatie niet misstaan. Ook op deze plaatsen is het de vraag of de situatie er beter op geworden is. Dat het ook anders kan bewijzen bladzijden 38 (hotel de Landbouw), en 73 (tramstation de Loet). Hier wordt namelijk getoond dat historisch belangrijke gebouwen ook behouden kunnen blijven, ofherbouwd kunnen worden. Hiermee is ook meteen het belang van deze uitgave aangetoond. Naast het door de burgemeester toegewenste lees- en kijkplezier (waaraan het zonder twijfel voldoet!) geeft dit boek ook inzicht in hoe er met het centrum, door de tijden heen, is omgegaan. Hieruit kan een belangrijke conclusie worden getrokken, wat mij betreft datje het historische centrum zoveel mogelijk in ere houdt of probeert in ere te herstellen. Zodat het nageslacht met eigen ogen kan zien hoe mooi ons Schagen is. Als rechtgeaarde Schagenees kun je dit boeltje niet laten liggen. Kopen dus en genieten! Schagen1950 -1990 Recentie door Philip van der Zee Nel Dekker-Loer, Ria Bruin-Groot, Cees Kuyper: Schagen 1950 -1990, niets gaat sneller dan de tijd. Aprillis, Zaltbommel, 2006. ISBN go 5994 163 2. Een voorzetje voor het volgende boek. Op de plaats van de 'Oude Herberg' staat nu een apotheek. 5

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 5