staat hun zintuigen, redelijke vermogens, geheugen en verstand volledig tegebruiken. Gedachtig te zullen sterven enz. verklaren zij testateurs, voordat zij overgaan tot het maken van een beschikking betreffende hun tijdelijke goederen, dat zij herroepen en nietig verklaren al hun voorgaande uiterste ivilsbeschikkingen en in het bijzonder de huwelijkse voorwaarden die zij voor het sluiten van hun huivelijk voor de notaris Reijer van der Bijl en zekere getuigen hebben gemaakt. Zij ivillen niet dat deze in enigerlei opzicht van kracht zullen ivorden, maar dat hun goederen in allegevallen in gemeenschap gedeeld engenoten zullen ivorden. Indien de beide testateurs zonder kind of kinderen na te laten zullen sterven, verklaren zij dat het hun ivil is dat de langstlevende van hun beiden in het bezit, gebruik en eigendom zal blijven van alle goederen die de eerstoverlijdende met zijn dood vrij zal maken ('ontruimen', zoals het heet) en zal achterlaten, met de macht om deze van de hand te doen en er levenslang mee om te gaan als zijn eigen bezit en dit geldt voor ieder van hen ivedekerigDe eerstoverledene legateert de langst levende op de hiervoor beschreven ivijze is bepaald hem of haar legaterend en nalatend de goederen die na het overlijden voor de langstlevende overblijven. De testateurs verklaren de ander tot hun enige ware en universele erjgenaam te benoemen zoals zij dat bij dezen aan elkaar toezegden. Ieder op zichzelf is naar het recht van versteif gerechtigd tot de wettige helft, behoudens het gegeven dat ieder eraan gehouden zal zijn bij de deling rekening te houden metgoederen die onderhevig zijn aan eenf dei-commissaire beschikking, zoals die door beiden zijn ingebracht. Bij de testateur Claas Jacobsz gaat het daarbij om een stuk land afkomstig van moersjan (vaderjan van moeders kant) ivaard een bedrag van twaalfhonderd gulden, en aan de kant van de testatrice Aaf Jacobs gaat het om het vierde deel van een stuk land gelegen boven paedt (in de Nieuive Niedorp dus) van zeven geersen groot, waard een bedrag van zeshonderdvijftig gulden. Beiden verklaren deze afspraak, die ze gemaald hebben tegenover de notaris, te zijn hun testament, hun laatste en uiterste ivil, verzoekend hiervan een openbaar geschrift te maken dat voldoet aan deformele eisen. Aldus opgemaakt en gepasseerd in Schagen ten kantore van mij notaris in aanwezigheid van Reijer Pieter Boer en Mr. Pieter Groenevelt secretaris van genoemde stad als geloofwaardige getuigen hiertoe door mij notaris verzocht en gebeden, die deze akte naast mij notaris hebben ondertekend dato utsupra (op de datum als boven vermeld). P Groenevelt, Reijer Pietersen Boer en R. Groenevelt openbaar notaris" De huwelijkse voorwaarden waarvan sprake is, die door hen gemaakt zijn tegenover notaris Reijer van der Bijl, heb ik niet kunnen opsporen. Ook het testament waarvan sprake is en dat door Aaf Jacobs zou zijn gemaakt bij notaris Jan Nierop op 14 augustus 1693, een klein halfjaar voor haar overlijden, is onvindbaar. Het naamregister op de notariële akten van Noord-Holland, zoals dat nog steeds groeiende is in het Rijksarchief van Noord-Holland in Haarlem (ruim 1.200.000 fiches met namen en een nog een flink aantal meer aan aktes omvattend, een instrument waarvan de waarde niet genoeg beklemtoond kan worden) kent geen testament van Aaf Jacobs bij Jan Nierop van die datum. 20

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 22