De erfenis van Aaf Jacobs Karei Numan In de tweede helft van de 17e eeuw speelt zich op politiek, economisch en militair terrein veel afin de Nederlanden. Dat leidt uiteindelijk het einde van de Gouden Eeuw in en de verschrompeling van de politieke zeggenschap van de Staten Generaal in Europa. De economische en vooral de financiële macht zal nog lange tijd een feit zijn. Schagen merkt van dat alles niet zoveel. Behalve de algemene invloed die een en ander heeft, beperkt zich wat er hier gebeurt tot veel persoonlijke aangelegenheden. Het leven van alledag, heet dat. De vreugde en het verdriet, het gesappel en de armoede van velen, de relatieve rijkdom van enkelen. Het toeval - ik zoek en zocht gegevens over Cornelis Harksz - bracht me bij het leed van Aaf Jacobs, wonend 'op de Miede', en bij de kwestie die ontstond na haar overlijden. Een viertal aktes, met daarin getuigenissen, een testamenten een 'kwestie', vertelt ons wat er aan de hand was. De eerste akte die ik vond - zoekend dus naar Cornelis Harksz - vertaal ik hieronder in hedendaags Nederlands. Daarmee tegelijk de volgorde van de zoektocht en het vinden handhavend. Ik zeg er meteen bij dat het een verdrietig verhaal is, met uiteindelijk een schikking in der minne. Ze was tevreden met een stukje koek In die eerste akte legt een aantal bewoners wonend aan en langs vooral de Snevert, de Nes en op de Miede getuigenis af bij notaris Johan de Mijst (Regionaal Archief Alkmaar, notariële aktes Schagen voor 1842, inventarisnummer 4577, akte 144). Getuigen zijn Willem Baartsz Horn en Cornelis Jansz. "Verschenen voor mij ondergetekende notaris en getuigen op de 16e november Anno i6gg de uolgende personen: Pieter Cornelisz Bijkorf, oud 64 jaar, Pieter JanszVreland, oud 50 jaar, Jan Jansz Schenk, oud 52 jaar, Griet Luijtjesz, oud 63 jaar (zij is molenaarse op een uan de Hoogelantsmolens, een watermolen die aan de Sneuert staat), Guurt Pieters, oud 38 jaar, Simonjansz Molenaar, oud 31 jaar, Dirk Willemsz Kuijl, oud 30 jaar, Cornelis Hercxz (daar is ie dan), oud 32 jaar, Neel Pieters, oud 27 jaar, Maartje Maartens, oud 28 jaar, Simon Pieter Grootes, oud 40 jaar, Herk Simonsz (eueneens molenaar op een uan de Hoogelantsmolens, een watermolen aan de Sneuert), oud 35jaarenGrietAIberts, oud 6g jaar. Zij wonen allen aan of dichtbij de Miede buiten Schagen. Op uerzoek uan Adriaan Claasz Tol die ulakbij Aartswoud woont, iets uoorbij de Braak, leggen zij dit getuigenis af. Zij hebben uerklaard dat ze allemaal Aafjacobsheelgoed hebben gekend. Zij was de urouw uan de heer Willem Baertsz Horn en woonde op de Miede. Zij gingen bijna dagelijks met haar om en hadden uaak contact met haar. Allemaal hebben ze eruaren dat Aafjacobs al een paarjaar niet goed bij haar uerstand is en niet in staat is uerstandig te handelen, allerlei ureemde dingen doend. Het laatste halfjaar uoor haar dood werd dat steeds erger. Tegen het eind uan haar leuen hebben zegeen uan allen gemerkt dat ze bij ulagen 16

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 18