stukje koek intal ngs vooral de ede andeMijst notariële te 144). >z Horn en ende notaris Annoi6g3 de jaar, Pieter Jansz Schenk, 63 jaar (zij is lantsmolens, rt staat), Guurt z Molenaar, 1, oud 30 jaar, oud 32jaar, je Maartens, is, oud 40 denaar op een mtermolen aan Alberts, oud eMiede buiten '0! die ulakbij 1 Braak, leggen irklaard dat ze bben gekend, lem Baertsz gingen bijna uaak contact aren dat red bij haar tandig te 1 doend. Het verd dat steeds en hebben ij vlagen helderder zou zijn geweest. Als hen gevraagd zou zijn als getuige op te treden bij het opmaken van haartestament, nee, ze zouden het hebben geiveigerd. Ze deed trouivens niet alleen zotte dingen, zesprakook heel moeizaam dooreen beroerte. Ze was heel moeilijk ojhelemaal niet te verstaan. Wat ze allemaal uithaalde aan zotte dingen en rarejratsen, het is teveel om op te noemen. Het moetgenoeg zijn te melden dat ze in Schagen langs de huizen ging bedelend om drinken en eten, en in de armenhuizen liever meeat uit de pan, ook al bezat ze zei/genoeg middelen van bestaan. Pieter Jansz Vreland verklaart eveneens dat hij geen getuige bij het opmaken van een testament had willen zijn. Hij had haar op de wagen zien zitten huilen, maar ze was tevreden toen ze een stukje koek kreeg waarin ze als een kind hapte. Waaruit bleek dat ze beschouwd moest worden als een onnozel kind. Opgrond van het voorgaande hebben zij Wil lem Baartsz Horn dikwijls beklaagd wegens de onnozelheid van zijn vrouw. Ze hebben uit zijn mond gehoord dat hij haar vele malen moest verschonen als ze zich in bed bevuild had. Uit schaamte heeft hij daarover nooit iets gezegd. Hij heeft ook wel verteld dat hij alles wat zijn vrouw aan bezittingen had, kon krijgen, maar dat hij zelf ook van oordeel was dat ze niet in staat was een testament te maken. Toen zij hoorden dat genoemde AaJJacobs was overleden, waren ze allemaal opgeluchtgeweest, omdat ze er telkens als ze haar ontmoetten, mee aan waren. Ze waren allen bereid een en ander te bevestigen indien dat nodig zou zijn. Aldus opgemaakt en verleden op de Miede ten overstaan van Willem Baartsz Horn en Cornelis Jansz beide geloofwaardig en verzocht als getuigen op te treden. Allen ondertekenen met hun naam of met een teken. So men seijt de wervel los was In dezelfde bundel notariële akten (Regionaal Archief Alkmaar, notariële akten Schagen voor 1842, inventarisnummer 4577) volgt hierna akte 145. In deze akte staat het getuigenis van Mr. Pieter Broers, oudburgemeester, Jan Pietersz Bergman, oudburgemeester, Pouwens Dirksz Bergman, ouderling-in- fïinctie, en Cornelis Dirksz Tabackverkooper, allemaal in Schagen wonend. Ook zij vertellen op verzoek van Adriaan Claasz Tol wat ze ervaren hebben met en aan Aaf Jacobs. Ze zijn er allemaal van op de hoogte, en de meesten niet alleen van horen zeggen, "dat deselve Aa/Jacobs niet wel bij haer sinnen ende soo men seijt de wervellos was". Pieter Broers heeft zich wel eens gedwongen gezien haar zijn huis mee in te nemen, omdat het zijns inziens te gek werd. Jan Pietersz Bergman heeft vaak over haar horen zeggen dat ze niet wel bij 't hoofd zijnde door Schagen liep. Pouwens Dirksz Bergman was er een aantal malen getuige van ten huize van Willem Baertsz Horn dat zij niet bij zinnen was en volkomen onverstaanbaar sprak. Cornelis Dirksz Tabackverkooper tenslotte vertelt dat zij een aantal malen bij hem in huis is geweest, en zelfs De woonomgeving van Aaf jacobs. Detail van kaart nr. 10 in het 'Kaartboek Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West-Friesland' 1745. 17

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 17