De snoepwinkel van Jae. de Boer of men vanuit ezwaar heeft ee, het is veel waar hebben centrum! i nagedacht die :n gaat ldoor ■n. is het steeds 5 als bakens bijna thuis Cees Kuyper Eén van de tabak- en snoepwinkeltjes in Schagen was de winkel van Jac. de Boer aan de Dorpen. Verder had je Jan Bakker in de Herenbosstraat en Annie Deutekom aan de Gedempte Gracht. Aan de Dorpen hing boven de deur een bordje met de tekst: "Tabaksvergunning". Bij het open doen van de deur klonk door de lange kale gang een ouderwetse winkelbel. Een bordje met een pijl wees naar de toegangsdeur van de winkel. In dewinkel aangekomen waande je je in de jaren vijftig. Na enige tijd te hebben gewacht kwam de toen 85 jarige Jac de Boer aangesloft. Hij had toen al bijna 50 jaar het sigarenwinkeltje aan de Dorpen in Schagen. Voordat hij met het winkeltje begon had hij vele ambachten gehad zoals roomijs verkoper op de kermis, veedrijver op de markt, marskramer met veters, garen en knijpers, varensgezel en boerenknecht en nog veel meer. Veel Schagenaars zullen zich het winkeltje wel kunnen herinneren. Tegen de muur in het winkeltje stonden op planken verschillende soorten en merken sigaretten. Op de toonbank aan de achterkant lag allemaal snoep, zoals drop, spekkies, zoethout, kauwgom en chocolade. De Boer was waarschijnlijk nog één van de weinigen die snoep voor 5 cent had. Ook pruimtabak stond in wel 3 soorten op de toonbank. Ook nam hij zelf graag een pruimpje. Als hij over vroeger praatte ging het voornamelijk over zijn klanten. Er was er in 1975 nog maar een handjevol over van alle oude klanten. Vroeger verkocht hij de shag per half pond. In 1975 was dat meestal in "moderne zakjes" zoals hij dat noemde. Sigaren gingen altijd per kistje de deur uit. Er hing zo'n typische geur in het ouderwetse zaakje, een beetje muf, vermengd met de geur van sigaren. Achter de winkel was het woongedeelte van de heer de Boer en zijn zoon. Een groot bed nam de meeste ruimte in beslag. De tussendeur van de winkel naar het woongedeelte stond altijd open, zodat hij de klanten aan zag komen. Hij dacht er niet over om zijn zaak te moderniseren. Het was bijverdienste voor hem en hij werkte met plezier in de zaak zoals die toen was. Hij ging er mee door zolang het nog kon. In deze woning aan de Dorpen was de winkel gevestigd. De 'bouwhistorie van Schagen' zegt hierover: Grappig voorbeeld van een rond 1900 veel voorkomend geveltype dat Ik (K. Kuypers) afgeknotte halsgevel heb genoemd.

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 15