De Marktplaats te Schagen in het Jaar 1829 De heer J. W. Balder, medewerker van het Regionaal Archief Alkmaar bracht in een reactie op het artikel "Uit de collectie van Museum Vreeburg" (Kakelepost 2, 21e jaargang, juli 2006, pagina 19) de ware toedracht betreffende de daar afgebeelde aquarel/tekening op gang. Hij merkte op dat het niet kon gaan om J. Stavrines, maar dat het wel J(acob) Stammes van de Tjallewal in Schagen als de eerste bezitter en opdrachtgever van de getoonde aquarel/tekening moest zijn. Karei Numan De sjees met het echtpaar Stammes. Jacob Stammes, geboren in 1773 aan de Tjallewal, was de zoon van Willem Stammes en Guurtje Zeeman. Hij was landman, boer en/of akkerbouwer zouden we nu zeggen. Hij is overleden in april 1845, bijna 72 jaar oud. Zijn eerste huwelijk, metTrijntje Witsmeer, gesloten ^1795 eindigde met het overlijden van zijn vrouw in 1813: zij was slechts 39 jaar oud. Hij hertrouwde op 23 mei 1819, op 46- jarige leeftijd met Guurtje Bregman. Guurtje Bregman was van 1797, gedoopt 27 augustus van dat jaar, geboren in Wieringerwaard als dochter van Cornelis Bregman en Elisabeth Sasker. Ze was dus 22 toen ze trouwde met de ruim tweemaal zo oude Jacob Stammes. Ze is in 1872,75 jaar oud, in Schagen aan de Tjallewal overleden. Ze woonde al die tijd in bij haar oudste zoon Jan en diens vrouw Aafje Erix. Uit deze en onderstaande gegevens kan worden afgeleid hoe het met de aquarel is gegaan. Niet alle wegen zijn duidelijk, maar een aantal is dat wel. Op de achterkant van de aquarel/ tekening staat dat hij door C. Peetoom, Breelaan in Bergen is geschonken aan het Oudheidkundig Genootschap Schagen. Op de voorkant onder de aquarel/ tekening treffen we de 'titel' aan: "De Marktplaats te Schagen in het Jaar 1829". Jacob Stammes en Guurtje Bregman waren op 23 mei 1829 10 jaar getrouwd. Het zal 10 jaar daarvoor mogelijk de kinderen uit het eerste huwelijk van Jacob Stammes niet zijn meegevallen dat hun vader trouwde met iemand even oud als de oudsten van hen. Dat hoeft niet het geval te zijn geweest, maar het kan. Maar vooral omdat zij ruim zes maanden na de huwelijkssluiting beviel van een zoon die de naam Jan kreeg. De jongen die binnen het jaar overleed kreeg in 1822 een opvolger die ook Jan werd genoemd. Een feit is dat de aquarel in het bezit is gebleven van de kinderen en hun nazaten uit het tweede huwelijk van Jacob Stammes en werd geërfd door de kleindochter die werd vernoemd naar haar grootmoeder, Guurtje. Het is heel waarschijnlijk dat Jacob Stammes het tienjarig huwelijksfeest heeft gevierd door zijn vrouw een aquarel te schenken als aandenken. Hij was toen 56, zij was 32 en mogelijk moeten we in het paar dat in de sjees over de Markt rijdt niet zo maar een paar zien, maar dit 10 10

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 12