Ma rijtje Lijn hoven In de Kakelepost van april 2004 (19e jaargang, nummer 1) stond een kort verhaal over de moeder van Maarten Weeland, Marijtje Lijnhoven. Toen Maarten Weeland trouwde gaf hij deze naam op van zijn moeder, zij was toen al overleden. Als hij overleden is, wordt in de overlijdensakte deze naam genoteerd als de naam van zijn moeder. Zij was de dochter van ene Cornelis Harks van de Nes. En dat was zo ongeveer wat ik toen wist. Inmiddels is er wat meer bekend over haar door ijverig zoeken in het Regionaal Archief Alkmaar. Zo zijn er nu drie vrouwen die alledrie de naam Marijtje Lijnhoven dragen en die daarenboven op verschillende momenten leven. De veronderstelling in het genoemde artikel dat de naam verbonden is met een plek of een boerderij lijkt daarmee bevestigd te worden. Het is echter nog niet duidelijk om welke plek het gaat. Als het om een boerderij gaat, is het wel zeer waarschijnlijk dat die gestaan heeft aan de Nes. Immers niet alleen de zus van Marijtje Lijnhoven die ik leerde kennen als de moeder van Maarten Weeland heette Antje Cornelis Nes alias Antje Lijnhoven, ook Marijtje Lijnhoven heb ik gevonden als Marijtje Cornelis Nes. Maar eerst de andere twee. Karei Numan Marijtje Lijnhoven I Op 6 september 1684 verschijnen voor Huijbert Boertjes, openbaar notaris in Schagen, de eerzame Jacob Janse Hogen- duijn en de eerbare Marijtje Lijnhoven, gehuwde man en vrouw. Ze wonen in Schagen. Zij willen hun testa ment maken. Hij is gezond, of zo als dat heet in het testament: 'de voornoemde Jacob Hogenduijn gaende en staende in gesonden lichaeme, de voornoemde Marij tje Lijnhoven sieck te bedde liggende doch beijde haer (=hun) sinnen, redenen, memorie ende verstant volcomentlijck gebruijkende'. Daarna volgt wat ze willen dat er gebeurt als een van hen beiden sterft. En het is wel duidelijk om wie het daarbij gaat, namelijk degene die ziek in bed ligt, dus Marijtje Lijnhoven. Die zal dus vrij spoedig daarna zijn overleden. Verder laat zich tot nu toe over haar noch over hem iets vinden. Geen patronymicum, geen kinde ren, geen huwelijk. Ze verschijnen vanuit het niets voor Huijbert Boertjes om hun testament te maken. Maar zoals een visser geduld moet hebben en af en toe zijn aas moet vervangen, of zijn dobbertje verleg gen, zo moet degene die zoekt in het archief blijven zoeken naar het een en het ander vinden met geduld, met hulp van de archi varis of het toeval en te ontwikkelen vin dingrijkheid en ervaring. Marijtje Lijnhoven II De tweede Marijtje Lijnhoven, die ook luistert naar de naam van Marijtje Streeck komt voor in een aantal notariële aktes die zijn opgemaakt bij notaris Pieter van der Beeck (not. arch. Schagen, inu. nr. 4586, aktes 19, 20,120 en 127) en in de schepenrol d.d 12 juli 1706 (oudrechterlijk en weeskamer- archief Schagen, inv. nr. 5882). In de notariële aktes 19 en 20 leggen ver schillende mensen getuigenis af van het feit dat ze ene Maartje Streeck hebben horen zeggen dat ze zal trouwen met Jacobus Steenacker, louter en alleen om diens centen en dat het haar wel zal lukken 'te sullen besorgen dat hij binnen ses a seven weecken ter aarde soude werden bestelt'. Toe maar. De getuigenissen wor den afgelegd op 11 en 29 juni 1703. Maartje Streeck is dan nog maar heel kort weduwe. Ze heeft de winkel van haar man en haar zelf, die goed liep, laten verlopen, ze drinkt, gaat met jonge mannen uit en naar bed, kortom, ze maakt er een potje van, om welke reden dan ook. Niet lang daarna leggen andere getuigen verklaringen af over ene Jacobus Steenac ker en in die getuigenverklaringen speelt Marijtje Lijnhoven een rol. Deze verklarin gen worden afgelegd op 3 november 1705 en 21 december 1705De eerste door leden van de familie Compaen, net als een van de verklaringen uit 1703Het is ook duidelijk

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 8