IPIR@€IR^MMa OFFICIËLE OPENING Oplating van Vredesduiven plechtige onthulling Vlaggenparade op het Noord Grote Allegorische Optocht ZATERDAG 22 SEPTEMBER 's Morgens 8 aart 's Morgens 9 uur 's Morgens 11 uur: 's Namiddags 2 uur Aankondiging van het feest door 4 herauten. in het hotel „De Gouden Engel" door den Edelachtbaren Heer wnd. Burgemeester van Schagen Mr. Dr. J. A. E. Buiskool. Het publiek wordt door middel van Ioud-speakers in de gelegenheid gesteld de rede van den Burgemeester te volgen. 5 minuten na de rede door de Postduiven-Vereniging „Het Oude Slot". Onmiddellijk na afloop nabij de Molenstraat van 'n I gedenksteen voor de gevallenen in onze vrijheidsstrijd. Bij deze plechtige onthulling zullen de plaatselijke zang koren hun medewerking verlenen. Muzikaal opgeluisterd door medewerking van de muziekverenigingen „Schagen's Harmoniekapel", Onder Ons" te Dirkshorn en de Post fanfare te Alkmaar. RouteStart vanaf de Provinciale weg {bij de Dorpen), Noord, Markt, Gedempte Gracht, Laan, Landbouwstraat, Magnusstraat, Roosstraat, Corn. Bokstraat, Landbouw- a Avonds S> aur straat. Spoorlaao. Regeotcnslraat. Dorpen, Prov. weg. I loep. Molenstraat. Gedempte Gracht. Laan. Stille Laan. Oude Slotstraat, Torenplein, Torenstraat, Markt, Heeren straat. Loet, Prov. weg (bij de Dorpen), ontbinding. f 1000 - aan prijzen, toe te kennen door de Jury. Prijsuitreiking Café ..Het Oude Slot' op de Markt, 's namiddags 5.30 uur. Gecostumeerd Damesvoetbal georganiseerd door de Buurt-Commissie de Loet. BUITENGEWOON V ariété- Programmr op de Markt. PROGRAMMA; 1. Arie Arbous Goochelaar - Comedlan - Excentriek 2. John Hels Trio Willamy bet Balans-wonder ]ohn HeLs Trio, kracht en charme 3. Walton De man met de lachende fietsen 4. Raffles Hollands Fakir FEESTAVOND voor dc Buurtcommissies in hunne respectievelijke feestgebouwen. Cabaret - Bal - Muziek Ontsteking van een Symbolisch vuurwerk op de Veelading door de Buurt-Commiss Molenstraat. Het monument De ontstaansgeschiedenis van het monu ment is moeilijk te achterhalen. Archiefstukken die ons hier meer over zouden kunnen vertellen zijn er niet. De gemeenteraad begon pas in het najaar weer officieel te functioneren, dus notu len uit de periode waarin het monument werd opgericht zijn er niet. Enkele com missievergaderingen zijn nog wel geno tuleerd, maar er was kennelijk geen com missie die zich bezig hield met een op te richten monument. De Schager Courant werd enige tijd niet uitgegeven, dus ook die kan ons niet verder helpen. Vermoedelijk is het monument een initia tief geweest van waarnemend burge meester Buiskool. Zelf had hij enige tijd in Duitse gevangenschap doorgebracht en wist dus uit eigen ervaring van welk kwaad we verlost waren. Doortastend zal hij de oprichting van het monument ter hand hebben genomen. Hij had de vrije keus in het ontwerp en de uitvoering. Pas op 15 oktober 1945 kwam het Koninklijk Besluit met regels waaraan nieuwe monumenten moesten voldoen. Schagen had al een monument en hoefde dus niet aan de nieuwe regels te voldoen. In een briefvan 21 juni 1946 aan burge meester Wognum - de eerste officiële burgemeester na WO II - aan de 'Commissie van advies van oorlogs- of vredesgedenkteekenen' lezen we dat het monument is ontworpen door de gemeentearchitect (Piet Rezelman) en is uitgevoerd door de fa. H.J. Volten. Het is geplaatst is op een paalfundering met betonopzetters. De tekening, die bij de brief was gevoegd is niet in het Regionaal Archief in Alkmaar aanwezig, mogelijk ligt hij ergens in een Haarlems archief. 12

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 14