In 1762 lezen we daarover meer en wel in de Offieiersrol. Opnieuw komen we bij de rechters van Schagen terecht, en wel bij de Baljuw als aanklager en de Schepenen als rechter. (Regionaal Archief Alkmaar, Oudrech- terlijk en iveeskamerarchiej, inv. nr. 5883, Ofpciersrol, 18-01-1712 - 04-08-1788.) Op de rol van 13 december 1762 staat de zaak Gerard Buers Bailjuw en Schout alhier als eiser contra Marijtje Cornelis Nes woonende op Avendorp: Compareerde ter (Verscheen voor de) crimineele vierschaar der stede Scagen op ordonnantie (beuel) uan desen Ed. Agtb. Geregte de persoon van Marijtje Cornelis Nes looonende op Aven dorp onder desejurisdictie (rechtsgebied)deivelke na behoorlijke examinatie heeft geconjesseert (bekend) in judicio(voor de rechtbank) alhier, dat sij haar niet een heeft ontsien, sedert eenige jaren te leven als een Publicque Hoer onder dese jurisdictie ivelke in datgevolg isgeiveest, dat sij in den jare 175 6 een kint in Hoererije heeft vertvectivaarvan sij verclaarde vader te sijn enejacob, diestijdts dienstknegt van Pieter Somerdijk ivoonende alhier en dat sij egter niet heeft nagelaten, omme in dese schandelijke levensmanieren voor (voort) tegaan, als heb bende in desen jare 1762 al ivederom een kint in Hoererije voortgeteelt (voortgebracht) tvaarvan sij verclaarde vader te sijn eenen Hendrik Wee- landt thans ten deser stede overleden, en dat sij met dese voornoemde persoonen (immers altoos (maar natuurlijk) niet met de laatste, als sijnde een getrouivt man) onder of voor het plegen en bedrijven van dese/ornicatien (hoererijen), geen belofte o/toesegginge heeftgehadt van haar te sullen trouiven of doteren (van inkomsten voorzien), nogh (noch) belofte gehadt van haar kraam kosten (in cas (voor het geval dat) sij bevrugt geraakte) te sullen betalen ojgemelde kinderen te alimenteren, maar dat sij haar onder de voorsegde vleeselijke conversatien (geslachtsgemeenschap) niet anders heeft laten gebruijken als een Publicque Hoere. De gedaagde bekent haar misdaad maar verzoekt om gratie. Dan komt het vonnis Gerard Buers Bailjutv en Schout alhier R: O: Eijscher contra Marijtje Cornelis Nes ivoonende op Avendorp onder dese jurisdictie en alhier in judice present omme te dienen ten eijsch agtervolgens de voorsegdejuditieele conjessie van voornoemde Marijtje Cornelis Nes Adriaan Hof aan als procureur van den eijscher (het openbaar ministerie) dient van eijsch concludeert uijt naam van den eijscher terivijle (omdat) de voorsegde Marijtje Cornelis Nes hare gepleegde Hoererijen vrijivillig buijten pijn en banden heeftgecon/esseert (bekend) alhier in judicio als zaken sijnde van quadegevolgen (dat het om zaken gaat met kivadegevolgen) en ivelke in een landt van goede Policie en Justitie niet in staan (kunnen) getollereert te ivorden, maar andern ten exempel (ten voorbeeld) straj- baarsijn, totcondemnatie (veroordeling) van soodanigen arbitrale punitie (straf) ojcorrectie als Schepenen na exigentie (eis, behoefte) desen zaken bevinden sullen te behooren met de costen en misen (regelingen) van justitie ofte ten allen anderen jine (doeleinde) etc. Alsoo de gedaagde heeft geconfesseert sedert eenige tijd een ergerlijk leven te leggen, en haar tottiveemalen, buijten egt te laten besivangeret diervoegen dat sij de laaste maal daar van omtrent ses uieken geledenis verlost van een jonge zoon, en sulcs is Openbare Hoererije, ivelke in een landt van Justitie Exemplaarlijk (als voorbeeld) iverdt gestraft, soo hebben Schepenen, Regt doende, haar mits desen gecon- demneert (veroordeeld) omme in 't openbaar van 't raadhuijs af over de Plaats, voor de Toorn (Toren) en langs Trintgast (Rensgars) en de Heerestraat tot Heden aan 't Raadhuijs om de hals te dragen de steenen, den Eijscher sijn verdere eijsch en conclusie ontseggende, en de gedaagde vervolgens daar van absolverende (vrijsprekende), en condemneren (veroordelen)

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 10