^7(nna van tflsfendtlTt nota Jfrfó, oIkJÓJC sneller kloppen: de namen kloppen allebei. Het is een catalogisch overzicht met de schilder, de geportretteerde en foto's van de portretten, zodat we ze één voor één kunnen herkennen. De cata logus telt 25 portretten, waaronder een aantal van telgen uit het geslacht Van Beijeren van Schagen, geschilderd door zeventiende- en achttiende-eeuwse schil ders als Philip van Dijk, Jean Fournier, Gerard van Honthorst, Michiel van Mierevelt, Johan van Ravensteijn, Godfried Schalcken en Abraham de Vries. In Nederland komen we in contact met een telg van het geslacht Van Aerssen Beyeren van Voshol. Hij weet ons haarfijn te vertellen hoe de vork in de steel zit. Volgens zijn verhaal zijn de portretten die in bezit waren van zijn vader in het begin van de jaren 1930 naar Spanje verscheept in verband met een tentoonstelling - zijn oom was toen consul in Sevilla! Door het Franco-bewind en de daarop volgende Tweede Wereldoorlog zijn de schilderijen nooit meer naar Nederland teruggekomen. Zijn Spaanse oom heeft ze - wellicht uit geldgebrek - één voor één particulier verkocht. Waarde portretten in Spanje uiteindelijk beland zijn, weet niemand. Het Prado te Madrid schijnt er twee te bezitten. Onze zegsman Van Aerssen Beyeren van Voshol bezit echter wel een aantal foto's, gemaakt in de jaren '30 voor de verzending naar Spanje. Als ik uiteindelijk een achttal afdrukken van hem ontvang blijken deze bewonderenswaardig scherp te zijn! Een aantal afbeeldingen zijn bekend, enkele zijn nieuw. Hiermee zijn nog steeds niet alle portretten van de 'Inventaris dergesdiilderde pourtraiten...' bekend, maar het einde van de puzzel komt steeds dichterbij! Pourtraiten is volledig gepubliceerd in: F. Diederik en F. Timmer - Slot Schagen. De geschiedenis van het 'huys' van de Fleren en Vrouwen van Schagen - Schagen, 2002. 17

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 22