De portretten van de Heren en Vrouwen van Schagen Weereen paar puzzelstukjes .tlwia V///hartine ran Sc/iapm c.föeij£rerL, Zoals wij foto's van dierbare familieleden bewaren in een fotoalbum of een schoenendoos, zo hadden adellijke kasteelbewoners in voorgaande eeuwen hun illustere voorouders in de vorm van portretten aan de wand hangen. Men hechtte -veel meer dan nu - belang aan zijn afkomst,maar het was ook nodig. Wie van adel was en wilde blijven, diende op een adellijke wijze te leven, diende adellijk te trouwen en moest zijn adellijke afkomst aan kunnen tonen in de vorm van een stamboom - desnoods tot in de vierde generatie. In zo'n verhaal passen de - vaak zelfs postuum geschilderde - portretten van voorouders helemaal. Ook het Slot Schagen heeft - voor de afbraak in de negentiende eeuw-vol gehangen met schilderijen. Een zeventiende-eeuwse boedelinventaris meldt niet minder dan zo'n zeventig schilderijen en een tiental kaarten. De helft hiervan blijken portretten te zijn. Het Slot Schagen - en daarmee ook de inventaris van het kasteel - maakt echter roerige tijden mee. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog blijven de rooms- katholieke Van Beijeren van Schagens het Spaanse gezag trouw. De Heren van Schagen vechten zelfs mee aan Spaanse kant in de Slag op de Zuiderzee. Gevolg is wel dat het Slot Schagen wordt geconfisceerd en de Geuzengouverneur Diederik Sonoy er zijn intrek in neemt. Maar alles keert ten goede. In 1724 sterf te geslacht Van Beijeren van Schagen echter uit als de laatste mannelijke telg overlijdt. Het kasteel van Schagen staat daarna heel lang leeg. Het is weliswaar eigendom van Floris Carel van Beijeren van Schagen,maar hij is ook graaf van Warfusee in België en woont daar. Aan zijn Hollandse bezittingen laat hij niet zo veel gelegen liggen. nota 6 O/Pi JÓpp, ob. J 'Jpjrif J/ó'1 14

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 19