ck. i-> eren een misdadiger. en, dat de entenis n het her gedaan, brmatie, van van zijn et platteland elen matten wel gezond eld en had hij plaats, geselschap 1 schelmen w-water, argeant gelijke rbannen ;n met hen, >ewoners op aan. ne zich nu 'den als :n dienst nam itein Baron itvan Zoutelande. Toen hij werd aangenomen voor de dienst heeft hij daarvoor op voorhand twintig zilveren ducatons gekregen. Toen hij ongeveer twee jaar in dienst was geweest, en in de buurt van 's-Gravenhage in garnizoen lag, is hij er vandaar met medeneming van zijn uitrusting en zonder paspoort (geldig ontslag uit de dienst) heimelijk vandoor gegaan en uit zijn Compagnie gedeserteerd. Vervolgens heeft de gevangene zich weer overgegeven aan zijn vorige leven van bedelen en geweldpleging en zijn goddeloze handelen, zowel hier in de stad als in de omliggende plaatsen en dorpen. Ongeveer twee maanden geleden verschafte hij zich 's avonds toegang tot het huis van Claes Dircsz Graft, de winkelier. Hij dwong diens vrouw onder veel gevloek en dreigementen hem sterke drank te geven. Tegelijkertijd probeerde hij met getrokken mes Claes Dircsz Graft te verwonden, zonder dat die enige aanleiding tot zulk agressief gedrag gaf. De gevangene had zich onlangs, op 9 juli laatstleden, 's avonds hier op de Loet met geweld toegang verschaft tot het huis van Dirck Florisz. En eenmaal binnen had hij het gezelschap dat daar bijeen was en dan voornamelijk Dirc Florisz zelf onder veel vloeken en verwensingen gedreigd met zijn mes, getrokken of in de schede, die avond of de volgende ochtend te zullen doorsteken. En hij voegde daaraan toe dat hij hem buiten zou opwachten en hij riep een vervloeking over zichzelf af, toen hij werd gemaand zich wat rustiger te gedragen en te denken aan het gebod dat de Here ons heeft geleerd, met de woorden: ik heb schijt aan het Onze Vader, de donder en de bliksem Gods, ik hang de Duivel aan. Waarmee hij liet zien dat hij een doorgefourneerde en godvergeten schelm en booswicht was. Dat liet hij vervolgens nog eens goed zien, toen hij na het vertrek van Dirc Florisz en de buren die daarbij aanwezig waren geweest, in de woning van Marijtje Lijnhoven ernaast kwam en daar Griet Claas de vrouw van Dirc Florisz met geweld de deur uittrok. Hij wierp haar op de weg neer, ontblootte haar schaamte, drong met zijn hand met kracht in haar vrouwelijkheid door, maakte zijn broek los, ontblootte zijn eigen schaamte en verkrachtte de vrouw op een vreselijke manier, ondanks dat zij luid klagend om hulp schreeuwde. De gevangene, naakt van het naakte lichaam van deze op zo gewelddadige wijze verkrachte vrouw opstaande, kwam opnieuw met de vrouw het huis binnen van Marijtje Lijnhoven. Daar heeft hij haar opnieuw met kracht op de grond gewerkt en haar voor de tweede keer verkracht, met zijn hand in haar vrouwelijkheid doordringende en haar in het bijzijn van Marijtje Lijnhoven op een schandalige manier verkrachtend, lichaam op lichaam, daarvan afgaand door het vreselijke geschreeuw van de verkrachte vrouw en het geroep van Marijtje Lijnhoven die in de buitendeur staande om hulp en bijstand schreeuwde. Op dit geschreeuw kwamen de al genoemde Dirck Florisz, Cornelis Cornelisz Halfswaegh en Cornelis Pietersz Wijck te hulp gerend, waarop de gevangene direct met ontbloot mes, terwijl hij ontzettend vloekte en dreigementen uitte, te keer ging. Op zo'n manier dat ze genoodzaakt waren de benen te nemen. De gevangene heeft toen de al genoemde Cornelis Halfswaegh die terwijl hij wegrende was gevallen en weer overeind wilde krabbelen met grote kracht met het mes met het lemmet naar voren in de hand, bij de ruggegraat in de schouder gestoken. Het gevolg was dat hij zwaar gewond raakte en maar net buiten levensgevaar is gebleven. De gevangene zei direct nadat hij gestoken had: daar ligt al een duivel, en vervolgens rende hij de andere twee achterna over de weg naar het Jaarsdorp toe, waar zij zich in het donker in een boomgaard verscholen om aan de woede van de gevangene te ontkomen. Al deze dingen kunnen in een land of plaats waar recht en orde heerst niet worden gedoogd, maar behoren volgens de wetten en verordeningen van het land te worden bestraft om een voorbeeld aan anderen te stellen.

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 10