Een wandeling doorSchagen in 1925 In 1925 verscheen bij N.V. D.Y Alta's uitgevers en courantenbedrijf te Amsterdam het boekje Schagen en omgeving met den Langendijk geschreven door U.G. Dorhout. Het initiatief tot de samenstelling van het boekje kwam van de 'Schager Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereniging' onder voorzitterschap van de heren Ch. H. Th. Schmalz en J. Schoorl, in samenwerking met de vereniging 'Algemeen Belang' te Schagen onder voorzitterschap van de heer M. Visser. De opzet was om"meerdere bekendheid te geven aan één van Hollands landouwen, welke daarop uit een oogpunt van historie en welvaart alleszins recht heeft", zoals de schrijver in zijn voorwoord schrijft. Een van de hoofdstukken beschrijft een wandeling door Schagen. De plaats, die nog zo klein was, datje vanaf een van de bruggen over de Laansloot vrij uitzicht had tot aan de duinen. De stijl, hoewel ouderwets van vorm, is niet aangepast, wel zijn de dubbele klinkers in woorden als zoo en uereeniging weggelaten behalve in de hier en daar aangehaalde historische teksten. Naar Schagen met het openbaar vervoer Voor we deze omwandeling door Schagen beginnen willen we er even op wijzen, dat de plaats gemakkelijk per trein is te bereiken, doordat ze gelegen is aan de spoorlijn Alkmaar-Den Helder. Tevens geven de volgende tramdiensten verbinding met de belangrijke marktplaats. ie. Alkmaar-Schagen: over Koedijk, Schoorl, Schoorldam, Warmenhuizen, Krabbendam, Zijpersluis, Burgerweg, St. Maartensweg, 't Buurtje, Schagerbrug, de Loet naar station Schagen. 2e. Hoorn-Schagen, over Westerblokker, Zwaag, Zwaagdijk, Wognum- Nibbixwoud, Benningbroek, Sijbekarspel, Wadway, Opmeer- Spanbroek, Hoogwoud, Aartswoud, Langereis, Nieuwe Niedorp, Winkel, Lutjewinkel, Weere, Barsingerhorn, Haringhuizen naar station Schagen. 3e. Ewijcksluis-Schagen, over Oostpolder, Kerkweg, Drie Molens, Wieringerwaard, Kruisweg, Westfriese dijk, Heerenweg naar station Schagen. Met het openbaar vervoer was Schagen uit alle windstreken van de Noordkop goed bereikbaar. Hier de stoomtram bij de halte Poolland.

Kakelepost - Schagen | 2006 | | pagina 14