Omdat de akte niet lang is, volgt deze hieronder in zijn geheel (onderstreept zijn alle gebruikte afkortingen): 1. Op huijden den iiij decemberxujhondert uier entsestich (heden 4december 1664) 2. compareerden ten comptoire mijns (op mijn kantoor) onderqeschreuene notaris den edele Adriaen 3. Fredericksz Hojjkerck out burgemeester der stede Schaden 4. de luelcke uerdaerde met sijn broeder ende susters te 5. sijn etjjgenamen uan Zaliger Reijmtjansz in haer 6. leuen huijsurou uan AlbertPieterszgeiuesen burgemeester tot 7. Enkhuijsen Also de selue sijn tueffige decendenten (nakomelingen) 8. uan Welmert Jans - suster uan Rijmtjans - en de kinderen uan Hiltie Pieters ende 9. dienuolgende ex testamenta geroepen tot de goederen bij de 10. uoorsegde ReijmtJans naegelaten luelcke comparant uoor sijn seluen 11. ende hem sterck makede uoor sijn uoornoemde broeder en susters 12. uerdaerde te constitueren ende uolmaechtich te maecken 13. Semeijnsttueede secretaris der stede Enckhuijsen 14. omme uijtsijn constituanten name te beuorderen deschietinge 15. scheijdinge ende deelinge der opgemeltengoederen 16. inuolge dat de comparant sijne broeder ende susters 17. mogen becomen haer rechtelijcke contingenten portie (het hun toekomende deel) 18. uerdaerde oock degemelten Semeijns teAuthoriseren (machtigen) 19. metgemoede ouer de uoorschreuen eiffenisse te mogen doen - 20. uytcoop, acordeeren ende t'ransigeeren (goed te keuren en te schikken) naerdatsijnen raedt 21. gedragen sal oock ist noodt (en als het nodig is) daer omme in rechten te 22. ageeren (een rechtzaak aan te spannen) tegens de uaders uan de uieeshuijsen ofte armenuooghden tot Enkhuijsen ende alle andere eysen te doen ende ten jine'1' eodem(2) te concluderen 23litern'3' te constitueren Sentente te optimeren (hetvonnis ten uitvoer te brengen) ende 24. desselue te doen excuteren int corte pro ut contra alles te 25. doen ende uerrichten uies hij selfs present sijndesoude 26. connen ojte mogen doen met macht uan substitutie ende be 27. lojte uan approbatie (goedkeuring) toirconden desen gedepesscheert (gepasseerd) 28. tot Schagen bijiuesenden uoorsegde Ian Adriaensz Schoumaker ende Cornelis 29. Wijck burgemeesters in alsgetuijgen ende desegesamentlijck 30. beneffens den comparantgeteijckent datum als bouen (1) ten fine aan het eind, tenslotte (2) eodem op de bovengenoemde dag, op dezelfde dag (3) litem te constitueren een proces aan te gaan (4) quod attestor rogatus wat ik getuig indien gehoord Jan Aerjaens Schounmaker, Adriaen Fredricsz lackenkoper, Cornelis Cornelis Wijck quod attestor rogatus'4' Pieter Kos notaris publicque In de regels 28 en 29 treffen we de namen aan van de beide burgemeesters. De akte wemelt verder van de termen die in notariële aktes gebruikelijk waren en nu voor een deel nog worden gebruikt in dergelijke aktes. Met behulp van deze akte maakt Adriaen Fredericksz Hofïkerckde heer Semeijns, tweede secretaris van Enkhuizen, tot zijn gevolmachtigde om een erfenis namens hem af te handelen. Reijmt Jans, de vrouw van Albert Pieters, gewezen burgemeester van Enkhuizen, is overleden. Hij en zijn broers en zusters zijn mede-erfgenamen, evenals de kinderen Welmert Jans, haar zusters. Semeijns moet erop toezien dat alles ordelijk en juist wordt afgehandeld. Waarschijnlijk is mogelijk om met behulp van notariële aktes ook de overige nog ontbrekende burgemeesters van Schagen op te sporen. Wie weet is dat een klusje voor later. 5

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 7