Een bijzonder verhaal over een bijzonder uniform NJ. Grooff In juli 2005 loopt een Schager kunstenaar door de kringloopwinkel in Broek op Langedijk. Hij is op zoek naar bijzondere spullen voor zijn kunstprojecten en stuit in de betreffende zaak op een oranje sporttas die gevuld blijkt te zijn met een bijzonder aardig brilletje en een muf oud uniform. Hij vindt het brilletje vooral leuk en vraagt de verkoper wat dat moet kosten. Deze antwoordt: "Geef maar vijf euro voor de hele tas Omdat de man dit een goede prijs vindt koopt hij de hele tas. Hij heeft echter niets aan het muffe uniform en brengt dit naar iemand die geïnteresseerd is in zaken uit de Eerste Wereldoorlog. Deze man ziet echter niets in het uniform en belt mij op met de vraag of het niets is voor het museum. Ik spring op mijn fiets (nieuwsgierig als ik ben) en rij naar hem toe. Als hij de tas opent zie ik tot mijn grote verbazing een Nederlands soldatenuniform van zogenaamde grove stof uit de mobilisatietijd (1939-1940). Het geheel bestaat uit een jasje met o.a. knopen met daarop de Nederlandse Leeuw en een rode bies in de kraag, dit betekent dat de voormalige eigenaar bij de artillerie heeft gediend. Verder vind ik in de tas een rijbroek en zogenaamde beenwindsels. Deze uniformen zijn ontzettend zeldzaam omdat ze na de diensttijd weer ingeleverd moesten worden en na de gevechten in mei 1940 werden hergebruikt door o.a. de Opbouwdienst en later de Nederlandse Arbeidsdienst. Ik was dus zeer in mijn nopjes doch moest nu nog weten wat de man voor prijs in zijn gedachten had. Hij antwoordde dat een pond paling een prima prijs was. Zo gezegd zo gedaan; ik naar de Schager markt op donderdag en met een pond paling naar de man. Hij blij met de paling, ik blij met het uniform! Zo blijkt weer dat het anno 2005zoveel jaren na de Tweede Wereldoorlog, het nog steeds mogelijk is om bijzondere vondsten te doen. Het uniform is toegevoegd aan de verzameling.

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 24