Uit de collectie van Museum boerderij Vreeburg Op het platteland werd bij voorkeur getrouwd in een rustige periode op de boerderij. De maanden april en mei hadden een symbolische betekenis, daarna kwam de maand november. Het bruidsboeket bestond tot de twintigste eeuw uit een "plak", een corsage van groen blad met een paar bloemen, wat door de bruid op haar borst werd gedragen. Eenzelfde corsage droeg de bruidegom op zijn revers of op zijn hoge hoed. Soms kreeg de bruid één rode roos. Met de bruiloftsgasten werd uitgebreid gegeten, aan het begin van de avond begon het feest en werd er gedanst. Bij het afscheidnemen kreeg men een zakje bruidssuikers mee of werden de zoete suikerbonbons op een bruidsschaal gepresenteerd. Museumboerderij Vreeburg bezit 2 bruidsschalen. De een heeft een grote schaal met een standaardje in het midden voor een kaars. Ongetwijfeld zal het 's avonds, op een mooi gedekte tafel in de pronkkamer, een fraai gezicht geweest zijn die bruidssuikers rond een brandende kaars. Op bijgaande foto ziet u de andere bruids schaal. In de bovenste kelk werd de corsage of die ene rode roos gezet en vanuit de onderste schaal werden de bruidssuikers gepresenteerd. De metalen houder voor vaasje en schaal heeft als versiering twee blaadjes met nerf motief. Het vaasje is van wit en groen glas, versierd met roze bloemknopjes en gele takjes. Het heeft de vorm van een bloemkelk met een geschulpte rand. De ronde schaal is eveneens van glas, de buitenkant van melkwit, de binnenkant van groen glas. De schaal is versierd met roze bloemknopjes en gele takjes en heeft ook een geschulpte rand. Het geheel is 32 cm hoog en uitgevoerd in de romantiserendejugendsti! stijl. Misschien dronk de familie enige maanden later uit een andere schaal, een drinkschaal met "Hansje in de kelder", een discrete aankondiging van een zwangerschap. Een lage open kelk, die men in gezelschap van familieleden en intieme vrienden liet rondgaan om op de gezondheid van de aanstaande moeder en haar kind te drinken. De bruidsschaal Gerard Koel 18

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 22