I kwaliteiten van de kunstenaar een rol hebben gespeeld en niet diens religieuze achtergrond. Anders gezegd: het maakte voor Diederik van Schagen niet uit dat De Gheyn protestant was... Zoals hierboven vermeld is het drieluik ontstaan in 1618; een belangrijk jaar in de geschiedenis van het geslacht Van Beijeren van Schagen. Op 18 februari van dat jaar overleed de vader van Diederik heer Johan van Beijeren van Schagen op vierenzeventigjarige leeftijd in Den Haag, waar hij door de functies die hij bekleedde veelvuldig verbleef. Diederik's oudere broer Albrecht volgt, zoals gebruikelijk, zijn vader op in al zijn rechten als heer van Schagen en de Schagerkogge en als pluimgraafvan het Noorderkwartier en West-Friesland. Vader Johan van Beijeren van Schagen was getrouwd met Anna van Assendelft en via dit huwelijk was Johan in het bezit gekomen van de heerlijkheid Goudriaen. Zoals het voor de hand lag dat de oudste zoon het stamgoed erfde, zo lag het even voor de hand dat Goudriaen overging op de tweede zoon Diederik. De titel 'heer tot Goudriaen tot St.Hubrecht enz.die Diederik op het drieluik voert zal kort voor of direct na het overlijden van zijn vader op hem zijn overgegaan. Het is goed mogelijk dat de zojuist verworven heerlijkheid voor hem mede aanleiding is geweest tot de opdracht voor dit altaarstuk. Dit drieluik is niet vervaardigd om een plaats te krijgen in een openbaar kerkgebouw. Publieke rooms-katholieke erediensten waren verboden; alleen in het verborgene - in privé-kapellen en schuilkerken - werden diensten oogluikend toegestaan. Diederik van Schagen woonde in 1618 in Den Haag, in het huis dat tegenwoordig bekend is als 'het Nobelhuis' in de Nobelstraat 1 aldaar. Zijn echtgenote, de in het kraambed overleden Marquerite van de Noot, had dit huis bij haar huwelijk als geschenk van haar moeder, Margriete Droogendijck, meegekregen. Een zandstenen kraagstuk met het wapen van de familie Van Beijeren van Schagen, gevonden in de zgn. huwelijkskamer. 15

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 17