Een sneeuwklokje in de wei Ton Veldman (2 Een van Bij wa hep het kw tijd het afsi woi peil onc De wei een luel De Auswertung, met rechts de verbinding die naar de barakken ging. Afwijkend, dat is het gebouw zoals het daar staat in het land. Afwijkend, want het lijkt helemaal niet op een stolpboerderij. Eigenlijk lijkt het helemaal niet op iets wat men daar kan verwachten. Om wat voor gebouw gaat het dan wel? Deze vraag werd aan de Historische vereniging gesteld. De dame die de vraag stelde rijdt samen met haar man vaak langs de weg van de Stolpen naar Kolhorn. En iedere keer was daar dat intrigerende gebouw. Tot dat zij al redenerend de oplossing wisten. Het moet wel een klooster geweest zijn. Dat ik deze conclusie vermeld, is niet om grappig ten koste van een ander te willen zijnMaar het geeft wel aan hoe afwijkend het gebouw is en eigenlijk ook hoe weinig het past in een weiland. De werkelijke bestemming heeft helemaal niets met een religieus bestaan te maken. Het gebouw had een militaire functie en stamt uit de Tweede Wereldoorlog. In die periode werd vanuit het gebouw een rol als peilstation vervuld in de Duitse luchtverdediging. In dit systeem kreeg een peilstation een naam die begon met de letter waarmee ook de plaatsnaam begon. Zo heeft het peilstation bij Schagen de prozaïsche naam Schneeglöckchen (Sneeuwklokje) gekregen. Het was voor de Duitsers van groot belang om te weten waar hun nachtjagers zich bevonden. Met behulp van peil- stations werd dit mogelijk. Zo'n peil station bestond uit barakken, zend- antennes, een gebouw (de zogenaamde Auswertung) en een aantal peiltorens. De methode die gebruikt werd heette de Y-peil methode. Deze methode is een nogal technisch en ingewikkeld verhaal. Samengevat werkte het als volgt. Op twee frequenties werd vanaf de grond een signaal uitgestuurd. In een van de Duitse vliegtuigen, ze vlogen vrijwel altijd in eskaders, zat een ontvanger die het signaal opvingen terugstuurde. 8

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 12