gepraat. Dat had opoe niet graag, want dan vertelden ze dat ze in hun jeugd naar het café gingen en een kistje bier bestelden, dat ze dan samen opdron ken. Als hij dan weer op huis toe ging werd hij vol geladen met aardappelen en de groenten die voorradig waren. Ook werd dan verteld dat tijdens de oorlog mensen te voet van Amsterdam kwa men om eten te kopen. Maar bij de boe ren was er ook niet veel. De Duitsers hadden alles in beslaggenomen tij dens de hongerwinter. Opa vertelde dat ze steeds bij hem konden mee-eten. Soms gingen we naarSjoerd, dat was een veehandelaar. Dan gingen we op de fiets over de spoorlijn en over de pro vinciale weg naar Harenkarspel waar hij woonde. Het was een grote dikke kerel, een echte veehandelaar. Dan werd het flesje jenever uit de kast gehaald en werd er echt over koetjes en kalfjes gepraat. De bullebak in het Alkmaarder meer Elke dag kwam de postbode. Die bracht de krant en soms een kaartje of brief. Wanneer mijn opoe schreef, gaf ze de brief aan de postbode met het geld voor de postzegel. In het Noord-Hollands Dagblad had je een stripverhaal van de bullebak in het Alkmaarder Meer. Dat was een angstaangrijpend verhaal. Die knipte ik dan uit en plakte ze op elkaar net als een boekje. Want in die tijd was er geen geld. De families kochten op krediet en als het loon of het melkgeld kwam, werd er betaald. Mijn opa kon niet lezen en schrijven. Maar uit zijn hoofd rekenen kon hij beter dan ik. Om een koe te kopen of uit te rekenen hoe veel x kilo sperziebonen a 4 cent was, had hij geen probleem. In zijn jeugd was hij vaak ziek geweest en is hij niet vaak naar school gegaan. Daarom werd 's avonds na het eten en de nieuwsberichten op de radio, welke in de hoek op een con sole stond, door mijn opoe het Noord- Hollands Dagblad voorgelezen. Vaak had ik dan commentaar, omdat opoe de soms buitenlandse woorden dan niet goed uitsprak. Maar de buitenlandse politiek werd niet behandeld. Een artikel van meneer X welke op de fiets op straat gevallen was omdat er een hond tegen zijn voorwiel liep, werd ruim toegelicht. Je weet wel, diegene die met Y getrouwd is, de zwager van Z, enz., enz. Ook de prijzen van de groenten, het vee en het weer werd met veel commentaar belicht. Na het melken kwam opoe in een schaal een paar liter melk halen, welke ze liet rusten, 's Avonds haalde ze met een scho teltje het laagje crème er vanaf, welke ze in de houten karnton deed. Als deze dan bijna vol was werd gekarnd en hadden we verse boter. Vaak ging opa 's winters naar zijn broer ernaast, dan werd over koetjes en kalfjes gekletst. Vaak zaten de kinderen om de tafel om erwten of bonen te lezen, dus de slechte of steentjes er uit te halen. Er werden dan verhalen verteld waar je bloed van stolde. Het ging dan over buren die zich opgehangen had den of zich voor de trein hadden gewor pen. Ook werd dan breeduit verteld hoe je met een brandende turf in een stoof in de alkoof in kon slapen zonder ooit weer wakker te worden door vergiftiging. Maar dan gingen we vroeg naar bed, want om 4 uur 's morgens stonden we op om de koeien te melken. Toen ik eens aan het melken was, tilde een koe zijn poot op en zette deze in de melk emmer. Mijn opa moest erbij komen om hem er uit te halen, want ik kreeg het niet voor elkaar. Een andere keer zette ze haar poot op mijn knie. Toen ik probeerde de poot er af te drukken viel hij op de rand van de emmer en de emmer viel om. Opa was toen erg ontevreden met al die melk in de groep. Pukkie Elke koe had een naam, één heette Blauwtje, omdat ze blauwgrijze haren had. En ander Antje en je had er ook één die Pukkie heette. Deze gaf heel veel melk, meer dan een emmer. Daar was opa trots op. Eens ging ze na het kalve ren weer in het land, waar ze met haar uiers het gras raakte. Zulke grote uiers had ze. Eens had opa het land met gier bestrooid. Na een paar weken werden de koeien op het land gezet. Omdat het in die tussentijd niet geregend had was nog veel gier op het gras blijven zit-

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 9