Meester Nicolaas van Albada Klaas Aalten Meester Van Albada (r.) en familie voor zijn school te Valkkoog (1901) Van een familielid ontving ik de volgende gegevens: Mijn overgrootvader Nicolaas had, behalve mijn grootvader Bruno Lieuwes, nog twee kinderen, te weten een dochter Zwaantje Sara Catharina (1864) van wie ik alleen weet dat ze met Jacob Blaauboer (geb. St.Maarten, 19-06-1869) getrouwd is. Jacob werd apotheker en ze verhuisden naar Amsterdam. De jongste zoon was Lieuwe Evert Willem (1868), die net als mijn grootvader door geldgebrek gedreven met een Iegerbeurs heeft gestudeerd (misschien natuurkunde). Hij heeft in het leger carrière gemaakt zonder ooit in actie te hoeven komen en is waarschijnlijk omstreeks 1918 gepensioneerd als generaal-majoor. Daarna heeft hij zich ontpopt als ontwerper van lenzenstelsels, die toonaangevend zijn gebleven totdat de computer kwam. Een boekje van hem dat zich beperkt tot lenzen met sferische oppervlakken en het slijpen daarvan is aanvankelijk uitgegeven onder de titel 'Sferische stelsels' (Focus, Bloemendaal 1944). Hij is een van de oprichters geweest van de optische industrie 'De Oude Delft'. Eén van zijn bekendste uitvindingen is de 'Albada-zoeker'. Op hoge leeftijd heeft men hem nog naar Hollywood gehaald om lenzen te ontwerpen voor de Cinamascoopfilm. Toen hij 80 was geworden en bedacht dat hij nooit de middernachtzon had gezien, kocht hij een Solex om naar de poolcirkel te rijden. In 1955 is hij met die Solex op een bevroren stuk wegdek geslipt en onder een autobus terechtgekomen. Meester Nicolaas van Albada, hoofdonderwijzer te Valkkoog (Workum 28-01-1835- Amsterdam 02-08-1917) De vader van Nicolaas was hoofdonderwijzer te Workum. Hij schreef'Uit de oude en de nieuiue doos, jeugdherinneringen uan een hoofdonderwijzer te Workum' (1875). Nicolaas was de laatste meester die in de oude school werkte en woonde en de eerste meester die verhuisde naar de nieuwe school in 1872. Onlangs heb ik via een achterklein dochter van meester Van Albada informatie toegezonden gekregen, waaronder enige foto's. Eén foto is hiernaast afgedrukt. Schoolmeesters in die tijd hadden moeite het hoofd boven water te houden. De beide zonen hebben gestudeerd op kosten van de minister van oorlog. Kort na het maken van bovenstaande foto vertrok Bruno Lieuwes van Albada naar Indië. Hij werd arts en hoofdofficier van gezondheid. De tweede zoon Lieuwe Evert Willem van Albada maakte eveneens carrière in het leger en bracht het tot generaal majoor. Toen meester Van Albada gepensioneerd was, ging hij met zijn vrouw in Epe wonen. Zijn kleinzoon Nicolaas Bruno van Albada beschreef op een heel beeldende manier zijn logeermomenten in het mooie, grote huis in Epe. 2

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 4