Uit de collectie van Museum boerde rij Vreeburg De ingang van de Molenstraat omstreeks 1880. Rechts de pastorie, de RK Kerk en het Liefdesgesticht. Bronnen: Inventarislijst Parochie H. Christophorus te Schagen, red. R. de Beer, Stichting Kerkelijk Kunstbezit, Utrecht 1990. Pastoors van Schagen, C. Philippona in: Bijdragen voor de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem, jaargang 14 1887, pagina 123-176. Het kistje van eikenhout komt uit Huize 'Maria Boodschap' aan de Molen straat. De Zusters van Liefde, die in 1867 uit Tilburg kwamen, hielden zich onder andere bezig met de verzorging van zieken en bejaarden. In 1920 werd het oude Liefdesgestieht vervangen door een modern gebouw. In 1968 nam Christoffelhof aan de Beethovenlaan, de verzorgingstaak over en na de komst van De Bron werd het pand van Christoffelhof ook gesloopt. Het kistje i i... Waarschijnlijk deden de zusters de bestelbriefjes voor de leveranciers erin en stond het kistje in de keuken of bij de achterdeur waar uiteindelijk de bestel lingen werden afgeleverd. Maar, waarom was het dan zo een mooi eikenhouten kistje met een degelijk slot? Stond het kistje misschien bij de moeder-overste op haar kamer en werd daar het afge paste geld, voor de betaling van de reke ningen van de leveranciers, in bewaard. Zeker weten wij, aan de hand van de namen op de binnenkant van het deksel, dat de leveranciers Rooms Katholieke middenstanders uit Schagen waren. Cor van Stralen en Pannekeet waren bakkers. Jan de Wit en Siem Stam leverden kruidenierswaren. De wedu we A. Deutekom deed in kaas en eie ren en Ruiter was de slager. Tussen de bakkers en kruideniers was wel licht nog enige concurrentie, maar Deutekom en Ruiter hadden zo te zien het alleenrecht om te mogen leveren. Gerard Koel De bakkerij van Stralen was sinds 1921 gevestigd aan de Hoogzijde C7nu Gedempte Gracht en bekend om zijn tompouces. 'Parijsche Soezen' kosten toen 8 cent, 'Schager-wieletjes' 5 cent. In 1978 is de bakkerijwinkel overgeno men door Wil Beers. Slager de Ruiter was waarschijnlijk J. de Ruijter van de Westfriese-Paardenslagerij aan de Molenstraat. Vader de Ruijter en zijn 3 zonen Joop, Piet en Geb, waren tot ver in de omtrek de specialisten in paar- denrookvlees. Begin jaren 20 van de vorige eeuw had de slagerij nog een 2- cijferig telefoonnummer, namelijk 47. 21

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 23