De engel als symbool voor de evangelist Mattheus. De adelaar als symbool voor de evangelist Johannes. Het rund als symbool voor de evangelist Lucas. De lijfrente werd voor het laatst uitbetaald in 1773. Vermoedelijk is hij niet zo lang daarna overleden. De kerk uitgebreid en de pastorie vervangen Tijdens een zware Pinksterstorm in 1860 werden de meer dan 120 jaar oude wonin gen zwaar beschadigd en vervangen door de huidige pastorie, ontworpen door de bekende Leidse architect Th. Molkenboer (1796 -1863). Molkenboer, één van de meest productieve en invloedrijke katho lieke kerkbouwers rond het midden van de negentiende eeuw, ontwierp o.a. de katholieke kerken van 't Zand (1863) en Burgerbrug (1866). De nieuwe pastorie is voor 16000,- gebouwd door de Schager aannemer en timmerman Klaas Blom. Het kerkgebouw was al in 1853 gereno veerd. De toenmalige pastoor Heuvels had liever een nieuwe kerk gebouwd maar kreeg daarvoor geen toestemming van het bisdom. De oude schuur werd vergroot in de vorm van een kruis en voorzien van een torentje zoals te zien is op de pentekening die hulponderwij zer Gielen in 1861 maakte. Bijna 30 jaar moesten de Schager katholieken nog wachten tot in 1882 onder het pastoraat van Chr. Philippona het huidige kerkge bouw in gebruik kon worden genomen. Renovatie noodzakelijk Meer dan 200 jaar is de preekstoel inten sief gebruikt. Talloze geestelijken heb ben de trap beklommen en vanaf hun verhoogde positie het kerkvolk toe gesproken. Ouderen herinneren zich nog wel de vlammende preken van de paters waarna men de kerk schuld bewust met gebogen hoofd verliet. Gelukkig is er de laatste decennia het een en ander veranderd. De verhe ven positie op de preekstoel is verlaten en het kerkvolk wordt aangesproken vanaf een vriendelijk verhoging naast het altaar. De preekstoel heeft dus zijn oorspronkelijke functie verloren. Dit betekent niet dat hij maar moet verdwij nen. Integendeel. Als belangrijk reliek uit het verleden en als uniek kerkhisto risch object verdient de preekstoel het om tot in lengte van jaren zijn plaats te houden in de Christoforuskerk. De preekstoel heeft het intensieve gebruik en de verplaatsing bij de verschil lende verbouwingen niet geheel onge schonden doorstaan. In 1870 is de preek stoel voor 600,- gerestaureerd door de beeldhouwer Ludovicus Veneman uit Den Bosch. Veneman was met naam en faam bekend in de Nederlandse kerkhis torie. In 1855 won hij op een wereldten toonstelling in Parijs de tweede prijs met een preekstoel die hij gemaakt had voor de Bartholomeuskerk in Poeldijk. Het is wel erg toevallig dat pastoor Sibie kape laan geweest is in deze plaats. Dat was echter wel meer dan een eeuw eerder. In 1954 is de preekstoel nogmaals her steld, maar niet afdoende. Ondanks het relatief geringe gebruik in de daaropvol gende jaren, heeft de slijtage toegeslagen en is een derde restauratie noodzakelijk. Restauratieplan Om de restauratie te bekostigen is een restauratiefonds in het leven geroepen. De basis hiervoor zal gelegd worden met de opbrengst van de verkoop van de laat ste catalogie van het project 'Meesterlijk Schagen'. Deze zijn hiervoor door de Rotary Schagen beschikbaar gesteld. Het boek 'Schagen verbeeld door de eeuwen heen' dat een schitterend overzicht geeft van ons Schagen door de eeuwen heen, gezien door het oog van de kunste naar is te koop bij boekhandel Pukker. Een van de putti op de rand van het klankbord. 20

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 22