nige die de ede familie Van itiggeld. De een woon de van de Dit huis dat ridige kerk et in de taal et, tot een joals in een ''zoals de was een uiterlijk van n Schagen ils hij zelf oktober en vermoe- n in't Kalf, rste Mis. urgijn of naam Sibij, Nederland in de idragers in ird-Holland. ior kocht uit ningen naast j van Roelof ter en erve' in Claas het ernaast 1 werden ïals pastorie verliet pas- igezijde staat te had een een koets ard. kerkje zal n geweest. :erieur te :iën rond n feit is, dat verrijken met Antwerpse meesters De preekstoel kwam, volgens overleve ring, uit Antwerpen. In deze stad waren enkele belangrijke ateliers waar getalen teerde beeldhouwers werkten. Hun belangrijkste opdrachtgevers waren de kerken. Er werden gebeeldhouwde preek- en biechtstoelen, koorhekken, communiebanken, altaren en grafmonu menten gemaakt. Pastoor Sibie had in Westfalen en Leuven gestudeerd en was door de kardinaal-aartsbisschop van Mechelen tot priester gewijd. Gedurende zijn Belgische jaren kon het prachtige meubilair in de Belgische kerken hem niet zijn ontgaan. Hij heeft ongetwijfeld zijn Belgische netwerk ingeschakelt om op een voordelige wijze zijn Schagense kerk te verfraaien. Nog zijn we hem hier voor dankbaar want in Schagen staat nu een prachtige preekstoel die zeker uniek is het bisdom Haarlem en mogelijk voor de hele Nederlandse kerkprovincie. De preekstoel Langs een schuin oplopende trap fraai versierd met een zonnebloem omgeven door bladeren, kan de kuip bereikt worden. De trap wordt ondersteund door een paal met de afbeelding van Johannes de Doper. De ingang van de kuip is afgesloten met een deurtje waarop Bonifatius staat afgebeeld met het evangelieboek doorstoken met een zwaard. Op de kuip zien we verder de gebeeldhouwde afbeeldingen van de Goede Herder met een schaap op de schouder en Willibrordus, de eerste missionaris, met het kruis en een kerkje. Tussen deze afbeeldingen zijn de symbolen afgebeeld van de vier evangelisten. Van links naar rechts: de leeuw (Marcus), de engel (Mattheus), de adelaar (Johannes) en het rund (Lucas). Op het zogenaamde ruggeschot, de achterzijde van de kuip, zien we de symbolen van het Oude Testament: de stenen tafelen en de staf van Aaron en die van het Nieuwe Testament: het kruis en de kelk omgeven door een stralenkrans. Het klankbord is versierd met een afbeelding van de hemel. Op de randen staan putti die fraai gebeeldhouwde doeken ophouden. Eén van hen draagt een vlammend zwaard (een putto is een naakte kinder- of engelenfiguur, het meervoud is putti). Het klankbord wordt bekroond met een zon met gezicht omgeven door een stralenkrans. Onder de kuip stond het prachtige beeld van Christoforus, patroonheilige van de kerk. Dit beeld staat nu op een console tegen een pilaar aan de rechterzijde van het altaar. Op de zesde zondag na Pinksteren 1738 werd de preekstoel voor het eerst door pastoor Sibie gebruikt. In 1756 vertrok hij uit Schagen. Zijn huizen naast de kerk verkocht hij aan de 'kerkvoogden van de Roomsche kerk' voor 1000,-. die voldaan zou worden in de vorm van een lijfrente van 140 gulden jaarlijks te betalen tot zijn overlijden. De fraai versierde trapleuning is ernstig beschadigd. Johannes de Doper gekleed in een kemels haren kleed met daar aan een doopschelp. Willibrordus met kruis en kerkje De Goede Herder met een schaap op de schouder. 19

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 21