Goed verlopende bouw De opbouw van de boerderij is vrij zeker volgens plan en zonder grote problemen verlopen, daar er geen bij zonderheden in het notulenboek wer den vermeld. Al vroeg in het voorjaar werd met de bouw van de nieuwe boet begonnen. Hierin zijn nu nog de oude eiken zolderbalken van het afgebro ken voorhuis te zien. Of er verder veel afbraakmateriaal is verwerkt, zoals de bedoeling was lijkt niet aannemelijk. Steen van de oude langhuisstolp zal zeker zijn benut voor de fundering en/of de drinkgoot en de koestand. In de huidige boerderij is dat niet meer terug te vinden, omdat het gehele bedrijfsgedeelte werd uitgebroken en veranderd is in een loopstal. Voor de buitenmuren van de boerderij werd uitsluitend nieuwe steen van de Lange verwerkt. Verder is de boerderij vrijw volgens plan opgetrokken met twee vierkanten van nieuw hout, geleverd doorConijn. Oorspronkelijk waren er twee woonk.; mers opgenomen, waarvan één kamer voorzien werd van twee vensters en Bij de steenkopers werd bedongen om het materiaal te leveren op de leg plaats te Schagen, waarschijnlijk aan de Laan of de Loet. Stenen en het ove rige materiaal zou vervolgens met kleinere schuitjes of met paard en wagen naar de bouwplaats vervoerd moeten worden, waarna tevens het materiaal zou worden gekeurd. Gielens moest nog wel een verklaring afleggen, dat de boet voor i mei gereed zou zijn en dat het metselwerk aan de boerderij zo vlot zou moeten verlopen dat de hooi en zaadoogst op tijd onder dak kon worden gebracht. Na beider bevestiging waren Blom en Gielens verzekerd van het werk. De steenleverantie werd gegund aan steenkoper Cornelis de Lange uit Alk maar voor 2125,- Van der Velde uit Alkmaar was met 2113,- wel de laagste inschrijver, maar bedong dat hij met zijn vlet tot aan de bouwplaats zou moeten kun nen varen. Daar had het parochiebestuur echter geen boodschap aan. Hoe hij zijn ste nen aan de Nes kreeg, was hun zorg niet maar een zaak van hemzelf aldus de redenatie, zodat geen gebruik werd gemaakt van zijn aanbieding. Het hout werd geleverd door Adria- nus Conijn en zn. uit Alkmaar. Dat was een grote houthandelaar die twee houtzaagmolens bezat onder Oudorp. Indien het hout niet per vlot kon worden aangeleverd, had Conijn de beschikking over z.g. langwagens voorzien van twee verstelbare assen met grote wielen, om de enorme vier- kantbalken te kunnen vervoeren. Nadat met de timmerman, de metse laar en leveranciers overeenstemming was bereikt betreffende prijzen en voorwaarden, kon daadwerkelijk met bouwen worden begonnen. Helaas is het oorspronkelijke bestek met de bouwtekening waarover in de cor respondentie met de Bisschop werd gesproken, verloren gegaan. De achterzijde van de boerderij op een schilderij van Willem Bijpost.

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 18