De Kerkeplaats aan de Nes in Schagen 'aapdeWit las spraken donderdag 'oor de Tante Nel had racht later. Laagzijde 53 aten op het ien gestorven in Nederland, Oom Piet was erij bij De op de boerde- ïoest lcalve- 1 ze het kalf met stro, riep lfkomen. Zo Piet bij een lij hield veel was had hij schaal met lemen, in de heel mooi iet hem mee reen familie hooi af. as mocht ik 53 was ik e helpen op n ongeluk >pa was een ben ik als n bij drukke- ordin een vakantie, ek snipper- oen nog ringen uit Lus 1956 op mg bij een n Huize Maria 'is op 29 juni a/enis uan 'loeest op oitserland oer- De voormalige 'kerkeplaats', aan de Nes no. 32, zo genoemd omdat deze twee eeuwen lang eigendom was van de 'Roomse Kerk' van Schagen is nog niet zo oud. Het bouwjaar staat vermeld op een ingemetselde steen aan de noordgevel van de boerderij. De tekst luidt letterlijk: "Herbouwd door het Roomsch Kerkbestuur van Schagen anno 1860". De boerderij is dus herbouwd en zijn voorganger moet hier dus voor 1860 hebben gestaan. Het minuutplan - de oorspronkelijke niet verbeterde versie van de eerste kadastrale opneming van Nederland (1812-1843) - geeft hierover uitsluitsel. De plattegrond van die oude bebouwing is duidelijk te zien op de kadastrale kaart uit 1832. Het nummer was Sectie B 209 en dit is zo gebleven tot het jaar van de herbouw. De kaart toont het grondplan van een langhuisstolp. Dit type boerderijen zijn de eerste stolpvormen die in onze regio verschenen. Zij bestonden uit een voorhuis met een zadeldak, met daar tegenaan gebouwd het stolpgedeelte. In het voorhuis werd gewoond en onder het stolpdak bevond zich de veestal, de dars en de hooiberg. De inrijdeuren van deze stolpen hadden hun uitrit vrijwel uitsluitend aan de wegzijde, in dit geval aan de Nes. Die oude boerderij moet er ongeveer hebben uitgezien als de huidige langhuisstolp op de terp Avendorp. Hoe oud was de boerderij? In het register van de Generale Pacht van Schagen staat, dat in 1687 de behuizing bewoond werd door Dieu- wer Willems (Schipper) en haar zoon en in het verpondingsregister staat de stolp op naam van de kinderen van Willem Schipper. In die jaren was de oude langhuisstolp er dus al. Dat moet mede een verklaring zijn, waarom de behuizing aan de Nes zoveel onder houd behoefde, toen de vrijster Aaltje Willems Schipper haar bezittingen op 17 oktober 1759 voor 1000 Carolusgul- dens aan de voogdij van de RK Kerk van Schagen verkocht. De verkoopakte van die overdracht is opgenomen in hettransportregister van Schagen onder nr. 5904. In deze akte doen de schepenen Jan Bosman en Lucas Barsingerhorn, 'conde' dat voor hen verschenen was, Aaltje Willems Schipper, meerderjarige dochter,wonende binnen deze plaats, dewelke verdaarde verkocht te hebben aan de kerkvoogden van de Roomsche kerk alhier, een boerenhuis en erve op de Nes. Groot het erf 7 sneesen, belend de weduwe van Corne- lis Graaf ten oosten en Thijs Witsmeer ten westen. In 1760 stond op het erf ten westen van Aaltjes hoeve dus nog de boerderij van Witsmeer. Deze boerderij stond er in 1820 niet meer en is vrij zeker afge broken of verbrand en nooit meer her bouwd. De boerderij van de weduwe Graaf staat er nog wel maar is later ook herbouwd (nu fam. Bremer). Bij Aaltje's boerderij behoorden drie stukken groedland die er achter lagen, groot 16 geersen (i9ars 2800 m2, I snees 1/12 gars en 1 roe 1/20 snees), 3 sneezen en 10 roeden alle annex de anderen. Een stuk groedland gelegen in de Neskaag, groot 4 geersen, 9 sneezen, belendend Pieter Hille- brand ten oosten en Jan Baasjen ten westen. Een stuk groedland gelegen bezuiden de Snevert, groot 8 geersen, II sneezen en 10 roeden, Gerrit Vries ten oosten en Sijmen Keet ten westen en een stukje, groot 3 geers, 8 snees en 10 roeden tussen de Nes en de Snevert, Gerrit Butter ten noorden en Pieter Bij korf ten zuiden. Nog een stukje zaad- land, groot 11 sneezen, 10 roeden bij Hemkewerf, gelegen tussen het land van Cornelis Zieuwertsz. Alles tesamen groot 34 geersen, 6 snees en 10 roeden (ca. 10 ha.). "Zodanig als alles behekt en bedoeld is en met de lijdende en heersende dienstbaar heden daarbij bezeten, voor de somma van een duizend gulden vrij en gereed geld". De huurpenningen en lasten voor het jaar 1759 zouden voor rekening van de kopers zijn, aldus het register. Aaltje verklaarde dat zij de koop penningen contant ontvangen had en deed vervolgens eeuwige afstand 11

Kakelepost - Schagen | 2005 | | pagina 13