in Schagen De schaal waarbinnen we leven lijkt wereldomvattend, de schaal die we aan kunnen is in ieder geval kleiner. We wonen in een groot kasteel, maar we ken nen er maar een paar kamers van, name lijk die waarin we daadwerkelijk leven en dat is soms al moeilijk genoeg. Toen mijn ouders in 1956 besloten in Schagen te gaan wonen, wist ik niet dat ik "terugkwam" bij of in de buurt van een paar haarwortels van mijn stamboom, waarvan de overige in Friesland, Gelderland en bijna heel Noord-Holland te vinden zijn. Uiteindelijk ben ik niet meer of minder dan een allochtoon, zowel via Friesland als via Gelderland afkomstig uit Duitsland van hanneke- maaiers tot, (lappies)poepen, van zilver smeden tot papiermakers. Doordat ik naar Schagen kwam en deed wat ik deed, ontmoette ik mijn vrouw en uit de gegevens blijkt dat zij vooral uit heel veel Noord-Hollanders is ontstaan, maar een belangrijke wortel van haar stamboom is eveneens afkomstig uit Duitsland, uit de buurt van Osnabrück (Osnabrugge). Toeval maar ook en vooral verbindingen door hun bezigheden en de eigen kring brengen mensen ertoe te trouwen en kin deren te krijgen. Wie de geschiedenis van Schagen door die bril bekijkt, wie kwa men er wonen en waarom, wie trokken er weg en waarom, welke families bleven er eeuwenlang wonen en waarom, komt tot geen andere conclusie dan dat het lot van het toeval (grapje) zijn werk deed. Wat telt is, wat een stad of dorp biedt aan bestaansmogelijkheden, aan verschei denheid van beroepen dus. Mensen wil len kunnen leven en als het kan met rust gelaten wordenDan zorgen ze zelf wel voor de nodige onrust en problemen en dat Ieren ze niet at: door geen enkele geschiedenis. Hendrik Gerrits Weeland woonde en werkte in Schagen. Hij is geboren in 1700, trouwde, kreeg kinderen, en trouw de na het overlijden van zijn vrouw voor de tweede maal. Vaak was zo'n huwelijk wat nu een levensverzekering is, je kon je er samen makkelijker doorheen slaan dan alleen. Hij verwekte in dat tweede huwelijk geen kinderen meer. Hij kocht een huis aan het Noord, verkocht dat, kocht een ander huis, verkocht ook dat en woonde tenslotte in de Papenstraat (Nieuwstraat), met een kont vol schul den. Een en ander werd bij en met zijn dood in april 1762 vereffend, o.a. door de verkoop van huisraad. En hij verwekte een buitenechtelijk kind bij Marijtje Comelis, die een stuk jonger was dan hij, een maand ofvier voor zijn dood. Maarten Hendriksz Weeland werd geboren in oktober 1762. Hadden die twee een prettige jaarwisse ling van 1761 op 1762? Een haarworteltje in mijn stamboom. Gelukkig maar, want anders zou de ondertekening noch het schrijven van dit verhaaltje hebben kun nen plaatsvinden. Het leven moet wel ernstig genomen worden (en soms kun je niet anders door de feiten), maar ook weer niet té ernstig. Met dank aan een oudgrootvader, een oudgrootmoeder en hun buitenechtelijke zoon, mijn oudva- der Maarten Hendriksz Weeland. 3

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 5