Het rouwservies Uit de collectie van Museumboerderij Vreeburg De ellende zette door! De lijst met namen van families met huurachterstand werd maar niet meer gepubliceerd. Dit was natuurlijk veel beter. De mensen konden hier toch niets aan doen. Erger was nog de leegstand. Natuurlijk was er wel belangstelling, maar de men sen konden het niet betalen. Op i januari 1937 stonden er twaalf woningen leeg. Te weten: zeven in de Magnusstraat, één in de Willem van Bei- erenstraat en vier in de Cornelis Bok- straat. In 1940 was de verhuur van de woningen ineens geen enkel probleem Door de oorlog en de daarmee gepaard gaande ellende voor de verplichte evacu- ees uit Den Helder waren er weer veel te weinig woningen. Bijkomend probleem was, dat op 20 maart 1940 de aanbeste ding had plaats gevonden van een grote restauratie van 59 woningen. Het werk werd gegund aan de heer Th. Kwak te Den Helder. Door deze werkzaamheden moest men beschikken over een zevental ruilwoningen. Deze moesten dus aan de verhuur onttrokken worden. Met het voorafgaande ben ik lang niet compleet geweest. Tocht hoop ik u een inzicht gegeven te hebben in de moed en het doorzettingsvermogen van een aantal van uw, grotendeels, voormalige plaats genoten. Een aanrader is een bezoek aan het Regio naal Archiefin Alkmaar. Veel van deze gegevens komen daar ook vandaan. Het archief bevindt zich direct naast het Station Alkmaar-noord. Het servies bestaat uit een theepot, melk kan,suikerpot en spoelkom. Het is zwart aardewerk en in 2002 geschonken door F. v. d. Weerd uit Muiden. In het boek "Aangekleed gaat uit" staat op bladzijde 239 een foto van een rouw- servies en op bladzijde 240 volgt de beschrijving: De rouwserviezen werden gebruikt voor het rouwbezoek. Vaak ont breken de kopjes: gesneuveld in de loop der jaren of vond men het drinken uit zwarte kopjes te veel van het goede? Deze serviezen werden in de negentiende eeuw geproduceerd en gebruikt. Gerard Koel Dit rouwservies komt uit het buffet van de schoonouders van Hanneke v. d. Laan. Hanneke maakt deel uit van onze vrijwilligersgroep, die bestaat uit 55 personen. Het rouwservies kwam dertig jaar geleden uit de nalatenschap van de vader van haar schoonvader. Het verhaal gaat dat het servies toebehoorde aan ome Wouter uit het voormalig Nederlands-lndië. 20

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 22