De doorloopstal en het café van de fam. Scheltus, evenals de winkel van de fam. Rotgans ernaast moesten plaats maken voor de aanleg van de Willem van Beierenstraat. de van 20 maart 1920 tot en met 3 april 1920 konden deze dertien woningen (zonder behang!) bewoond worden. Voor de aardigheid nog de oude huisnummers uit deze straat: D 47 tot en met D 59. Hoewel vrij spoedig de eerste woningen in de Magnusstraat ook bewoonbaar waren, vanaf 22 mei 1920, liep dit voor de rest vrij ver uit. De laatste woningen, vier in totaal, kwamen eerst op 27 november 1920 gereed. De woningen in de Magnus- straatwaren uitgevoerd in 2 modellen. Gedeeltelijk met de voordeur direct aan het trottoir en gedeelte met een klein por tiek. De oude huisnummers van deze hui zen waren D 23 tot en met D 76. Ik herinner me de woningen, vooral in de Magnusstraat, als donkere, vochtige hui zen. Dit kwam voor een belangrijk deel door de klein uitgevallen vensters. Een belangrijke verbetering van het woonkli maat in de Roosstraat ontstond door toe stemming tot demping van de sloot tus sen de Molenstraat en de nieuwbouw. De ontsluiting van de Magnusbuurt vanaf de Landbouwstraat kreeg een grote verbe tering doordat de vereniging de steeg, behorende bij drukkerij Van Ketel, later Westfriesche Kerkbode, kon aankopen en herscheppen in een keurig trottoir met bomen beplant. Deze bomen groeiden uit tot prachtige kastanjes. Het gaat door! Het bleek in de loop van 1920 dat de nieuwbouw de behoefte nog niet dekte. Aankoop van nieuwe grond en vooral de aansluiting van de Roosstraat naar de Molenstraat waren van grootbelang. De gemeente kon in het bezit van de nodige grond komen en men kon zich gaan rich ten op de bouw van nog eens zestien woningen. De gemeenteraad keurde de plannen goed in haar vergadering van 30 november 1920. Het betrof dus de bebou wingvan het noordwestelijk stukje Roos straat, de latere Willem van Beierenstraat en de latere Johanna van Hodenpijlstraat. De grond voor deze laatste straat werd door de vereniging van de gemeente gekocht bij akte verleden voor notaris Van den Bergh van 24 oktober 1921. 16

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 18