De 'Woningbouwvereniging Sehagen' periode 1919 tot 1940 Kossen als net de heer orkort lis Bokstraat. ir te krijgen den afne- ratste auto auto af, kassier de auto ten we dat was. rop en ider reser- ïij deze ris geen tatste auto iggeven. n ur die alles viel in e auto naar klant - ls de kip- n. Hij heeft Taunus haarste ts te gaan "Op 10 Februari 1919 kwamen 's avonds om 8 uur in het lokaal van de heer J. Vader Az. te Sehagen (Het Noord-Hollandsch Koffiehuis) eenige heeren samen welke deel uitmaakten eener commissie van negen personen die zich voorstelden te overwegen, de mogelijkheid om in de gemeente Sehagen te stichten, eene Woningbouwvereeniging ten doel hebbende tegemoet te komen aan de heerschende woningnood zoowel als aan de verbetering der huisvesting", aldus de eerste notulen van de woningbouwvereniging. Mijn bewondering geldt de doortastendheid van de initiatiefnemers en hun doorzettingsvermogen. Al die onbekende problemen, welke om een oplossing vroegen! Ik zal proberen in vogelvlucht een beschrijving te geven van de periode tot de tweede wereldoorlog. De woningbouwvereniging heeft veel langer bestaan, maar dit gaat over die beginperiode met de eerste nieuwbouwwijken. Wie waren deze heren? Het waren niet de minsten natuurlijk. Het was een deel van de crème de la crème van de zakenlieden. Elk met een behoorlijke kennis van een zakelijke aanpak. Daar had je eerst de heer J.R. Vlaming, architect en ontwerper van vele Schager woningen in de zogenaamde Jugendstil. Dan de heer P. Meurs Pz., meelhandelaar. Vervolgens de overbekende P. Trapman, van de Schager Courant, later gemeente raadslid en wethouder. De heer W. Vader Dz., eigenaar van de meubel zaak later bewoond en gedreven door W. Josephus Regnerus Vlaming (Medemblik 1883 - Den Haag 1953) Vlaming vestigde zich begin vorige eeuw in Seha gen als architect en aannemer. Vlaming heeft veel gebouwd in Sehagen en omgeving. Belangrijk voor Sehagen zijn verschillende nog steeds beeld bepalende panden aan de Landbouwstraat en de fraaie Jugendstil woning aan de Laan. Zijn grootste project in onze de omgeving was het klooster met de kerk in Nieuwe Niedorp. Hij had een zwak voor theaters en bouwde omstreek 1909 de bioscoop aan de Landbouwstraat en in 1922 de vermaarde bioscoop Theater Royal. De bouw van Royal werd helaas zijn financiële ondergang. Na zijn faillissement vertrok hij uit Sehagen en belande via Alkmaar in Den Haag waar hij in 1953 overleed. Hij werd begraven in het familiegraf op het RK kerkhof in Sehagen. Schmalz. De heer J. Schoorl, van wie ik niets weet. De heer J. Koster, van de ijzer handel. De heer G. Beers, mij onbekend. De heer W.F. Gorter, boekhouder. De heer K. Kerkmeer, vennoot van drukkerij Trap man Co.

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 15