Guédelon, een vakantie-ontdekking! Fred Timmer Nederland heeft zijn Batavia-werf, Frankrijk heeft Guédelon. Het staat zo eenvoudig beschreven in de - overigens keurig Nederlandstalige - folder die je krijgt uitgereikt als je de bouwplaats betreedt: We vonden een geschikte site, een verlaten steengroeve, een bos met vel grote eiken, kalkhoudend zand, ijzerhoudend steen en water - en we besloten om hier en kasteel te gaan bouwen. Die bouwplaats ligt in de Franse gemeen te Treigny, in het departement Yonne, op een paar kilometer afstand van het in heel Bourgondië vanwege het iedere zomer weer opgevoerde massale his torische spel St. Fargeau-en-Puisaye. Zes jaar geleden, in 1997, besloten een groep historici - kenners van middel eeuwse kastelen, edelen en hun leefwijze - samen met een groep restauratie-vak lieden en een aantal organisatoren om gezamenlijk een kasteel te bouwen op exact dezelfde manier en met exact dezelfde middelen als in de glorietijd van de kastelen, de 13e eeuw. Voorbeelden waren er in Frankrijk genoeg, theoreti sche kennis was ook genoeg voor han den, maar... hoe klaarde men zo'n klus? Men besloot dat het project 25 jaar mocht duren. De wetenschappers verzamelden de kennis over middeleeuwse bouwwij zen en gereedschappen. Geen al te grote klas, want hierover was - weliswaar over al verspreid - in de middeleeuwen zelf al uitvoerig over geschreven en er waren ook veel middeleeuwse afbeeldingen van bouwactiviteiten. Maar het was nog nooit in de praktijk getoetst. Een kleine groep ambachtelijke vakmensen - vooral geschoold in de restauratiepraktijk - moest het project uit gaan voeren, bijge staan door een grote groep enthousiaste lingen die een bouwseizoen wilden mee helpen. Theorie en praktijk sloten een deal: Les Compagnons Batisseurs de Puisaye. Het heeft veel weg van ons Batavia-pro- ject: Bouwen volgens de oude, originele tekeningen. Dit is echter nog primitiever, nog meer vanuit de basis.Er is niets, alleen de plek lijkt ideaal, omdat alle voorwaarden aanwezig lijken te zijn: er is water, er is een eikenbos, er is kalkhou dend zand waaruit mortel gemaakt kan worden, er is ijzerhoudend steen waaruit ijzerterts - en dus ijzer - gewonnen kan 10

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 12