Het verhaal van de Canadese Battledress uit 1944 N.J. Grooff In februari 2003 kwam ik, zoals ik dat wel vaker doe, in de kringloopwinkel van dhr. Kootstra te Schagen aan de Nieuwe Laagzijde om te kijken of daar wellicht nog spullen waren uit de Tweede Wereldoorlog voor mijn oorlogsmuseum. Prins Bernard samen met Robbert Hin in de tuin van de fam. Hin (1962). Achter de balie in de winkel lag een sta peltje nieuw binnengekomen spullen en tussen deze spullen ontdekte ik een mili tairjasje; een z.g. battledress. Het kwam wel vaker voor dat deze in de winkel lagen doch dan waren het jasjes van het Nederlandse leger uit de jaren 50. Ik zag echter dat dit exemplaar aan de binnen kant een stempel had waaruit bleek dat het jasje in 1944 in Canada was gemaakt. Toen ik op de mouwen keek, zag ik op de ene mouw het teken van het Nederlandse Leger in de Tweede Wereldoorlog, zijnde een oranje geborduurde leeuw met daar onder het opschrift 'Nederland'. Op de andere mouw zat een embleem dat ik herkende als het embleem van de staf van Prins Bernard (destijds opperbevelheb ber van de strijdkrachten). Ik kocht het jasje en ging thuis verder in de boeken speuren waaruit inderdaad bleek dat het om een T luitenant ging (2 oranje sterret jes op de kraag) van de staf van prins Bernard. Een bijzondere vondst dus! Omdat ik zeer nieuwsgierig was van wie dit jasje geweest kon zijn, deed ik een oproep in de Schager Courant waar ech ter geen enkele reactie op kwam. Dat bleek ook later niet zo vreemd te zijn omdat de eigenaar van de kringloopwin kel vertelde dat het jasje helemaal niet uit Schagen kwam maar uit de buurt van Haarlem waar hij ook nog een kringloop winkel heeft. Niet lang daarna dus een oproep in de Haarlemse Courant geplaatst waar wel geteld na enkele dagen 1 reactie van een mevrouw op kwam. Het bleek een schot in de roos, want deze mevrouw vertelde een vriendin te zijn van een zekere

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 10