Landbouwstraat 28, Landbouwstraat 26 1 Marinus Schroevers De directe aanleiding was mijn broer Jack eind van de Cornelis Bokstraat is nog gen en mijn schoonzuster Anneke: ik dien juist ons derde in Schagen bewoond huis in z enigszins uitvoerig te zijn, anders komt te zien: Landbouwstraat nummer 28. tek: de allerhartelijkste overval door het tijd- Is er geheim contact geweest tussen mijn voo schrift De Kakelepost, 18e jaargang num- broer en het bestuur van de Historische een mer 2, gedateerd april 2003, onvoldoen- Vereniging Schagen en omstreken? hui de tot zijn recht. Kwam er een uiterst geraffineerd plan de klei Mijn broer Jack is de enige van de vier campagne te voorschijn? Want daar zit ik verl broers die terugkeerde naar ons land van met mijn nummer 2 van de achttiende bel; herkomst, Noord-Hollands Noorder- jaargang en mijn onaangeroerde koffie bin kwartier, meer in het bijzonder Schagen. en blader door het opvallend goed ogen- Lan (Ze wonen in de gemeente Niedorp, Jack de tijdschrift. Cornelis Bokstraat, Het en Anneke.) Het waren vervolgens Jack Landbouwstraat, Stille Laan: er is niet aldi en Anneke die voor mij, in hun besef dat één huis vergeten! Vervolgens arriveer ik van mijn historische hartstocht ook de per- bij pagina 14 waar Niek Jan Grooff zijn kap soonlijke gegevens betrof, een geweldig artikel begint over Militaire muziek in de van cadeau bedachten. Ik werd er speciaal Tweede Wereldoorlog in Schagen en bee over opgebeld. Ik kreeg een jaarabonne- omgeving. Niek Jan is mij bekend. Hij opp ment op De Kakelepost, en of die term heeft nog eens foto's voor zijn oorlogs- rijk mij nogwel iets zei. (Ja, zeg!) archiefbij mij thuis mogen uitzoeken. geu Volgde de postbestelling van jaargang 18 (De geur van zijn meegebracht flesje wijn De nummer 2. En volgde de verbijstering. bleef nog dagen de neusgaten prikkelen.) zijd Want ik zet mij, inclusief koffie die ver- En nu geeft hij in geraffineerd overleg vro volgens niet wordt aangeroerd. Ik bezie met de redactie dus dit signaal afin mijn opt de voorpagina met het ronde loopbrug- richting! Een signaal dat niet mis is, want nar getje aan de Stille Laan. De foto moet uit het is immers een rechtstreekse verwij- U.L het raam van mijn zolderkamer zijn zing naar die korte oorlogsperiode waar- jaai genomen. Of nee, die hoek was anders, in onze familie het huis Landbouw- dra de foto moet gemaakt zijn via het venster straat 28 bewoonde! Het was na die wei van vaders studeerkamer. Ik blader ver- rampzalige dag waarop moeder in kur der, houdt het hart vast bij pagina 12, bij opdracht van de NSB-burgemeester voo de foto van de Cornelis Bokstraat. (Zo'n (Buitenhuis, red.) binnen 24 uur het huis kre antieke, waarbij nog mensen uit hun hui- in de Cornelis Bokstraat moest ontrui- zigi zen kwamen gelopen als de fotograaf zijn men, terwijl vader niet thuis was. En ik hor driepoot plaatste en vervolgens een dui- ook niet, omdat ik met vader mee had nur delijke stand aannamen.) Ik kijk naar gemogen naar de zojuist drooggevallen OPF links op de foto, begin te tellen, kom er Noordoost Polder, alwaar hij als land- alle precies achter wat ons huis is geweest, bouwkundige onderzoek had moeten ver| vanaf 1939, en gedurende het grootste doen. Het was de dag waarop moeder "jk gedeelte van de oorlog. Ik blijf kijken haastig de jas aanschoot en zich met nur naar de foto. Want er moet nog iets zijn ferme pas naar de Ortskommandantur s'ec van belang. Ik neem het vergrootglas. En op de Stille Laan begaf, de ziekenkamer sch plotseling zie ik het: helemaal aan het van de Ortskommandant betrad, omdat had 14

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 16