7 juni aan. Over de Weiwerder klok konden we geen nadere aantekeningen vinden. In het dagkasboekje van Van Bergen staat temidden van berichten over de levering van brandemmers en koperen balansen het volgende over Schagen te lezen: "14 Juni 1882 Woensdag, de Eerw. Heer Chr. Philippona, Deken en Pastoor te Schagen Prov. N. Holland. Drie oude Klokken bezichtigd terwigte van 1250, 935 en 320 kilo. Prijs opgegeven per kilo ƒ150 a contant. Heeft opgegeven dat de Toren waar de klokken zullen hangen wijd is buitenwerks 7 Meter driesteens muurwerk, dus inwendig 5.60 Meter a 5.70 Meter. De Klokken met ijzeren klokstoelen en alle toebehooren te leveren, wil hij zulks per telegram accepteeren. Afgesproken 16 Juni. Per telegram bericht: 'ik accepteere de drie. Philippona'. Direct geantwoord per telegram: 'Telegram ontvangen. Toegeslagen. Van Bergen'. Per brief bericht: wil tegen 15 Augustus liefst geleverd hebben." III. DeTersehellinger klok Van de drie 'Schager' klokken is over de Midslandse klok verreweg het meest te doen geweest. Reden genoeg om er extra aandacht aan te besteden. Drie geboortedata. Maar welke is dejuiste? Niet minder dan drie nogal ver uiteen lopende jaartallen worden in verschil lende publicaties als geboortedatum opgegeven: 1412,1512.1552. Het laatstgenoemde jaartal wordt het meest vermeld. Het is namelijk genoemd door pastoor Christoforus Philippona zeifin zijn Bijzonderheden uit de geschiedenis der parochie van den H. Christophorus te Schagen (Haarlem 1885). Gezien de autoriteit van Philippona heeft men het jaartal 1552 sindsdien meestal voetstoots aangenomen. Maar juist is het niet, zoals hierna zal blijken. Evenmin juist is het jaartal 1412, dat Henk Schoorl in zijn opus magnum De Convexe Kustboog deel 4 (Schoorl 2000) op p. 772 geeft. Schoorl vermeldt in de bewuste paragraaf, dat vanaf de veertiende eeuw Midslands sterk in ontwikkeling was. De scheepvaart door het Vlie, het zeegat tussen Terschelling en Vlieland, nam namelijk sterk toe, allereerst vanuit Kampen en de andere IJsselsteden, maar weldra uit Holland, en dan vooral Amsterdam. Maar ook schippers van het eiland zelf plukten er de vruchten van. Terschellinger schepen namen reeds in de veertiende eeuw deel aan de vaart op de Oostzee, Friesland en Amsterdam. Zij voorzagen het eiland van granen, bier en andere levensbehoeften. Als gevolg van de toegenomen welvaart verkreeg de plaats Midslands geleidelijkaan een belangrijke centrumfunctie. Reeds vóór 1445 werd de plaats verrijkt met een eigen kerk, toegewijd aan Sint Willibrord. In 1567, het jaar waarin de taxaties plaatsvonden voor de Tiende-Penning, - een beruchte belastingmaatregel van Alva -, waren Midslands met zeventig woningen en Westerschelling ('West') met 126 verreweg de grootste dorpen van het eiland. Zij namen samen 45% van het totale huizenbestand voor hun rekening. De gemiddelde huurwaarde lag in Midslands het hoogste: daar woonden de meest kapitaalkrachtigen: de bestuurders, handelaars, de brouwer, grutter etc. Of de overigens zeer consciëntieuze Schoorl wellicht zo gefixeerd was op de ontwikkelingen in de

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 9