Ie bodem van secratie op is, vertelt de aarschijnlijk is rgeen klokken aan ;hoorlijk lit laatste renlang le klanken van *el van 6,5 200 seminarie s evenredig het ter werd het eens onium. Eerst eulen een mde volume atige kwaliteit de kerk ezocht naar Die r toen de in A.H. van igerlee 1 oude tehalve isbellen ie schaal teerde uwgezeteen boekje bij e klokken indermeerin Brabander en merkt door een oud-Schager, zuster Susanne Brügemann, die op het punt stond in te treden in het klooster. Het drietal bleek te bestaan uiteen grote klok van 1250 kilo met een diameter van 122 centimeter, afkomstig uit het dorp Weiwerd nabij Delfzijl. Een tweede klok van 995 kilo meteen diameter van 115 centimeter kwam uit de kerk van Midslands op Terschelling. De kleinste van de drie, met een gewicht van 320 kilo en een diameter van 80 centimeter, was afkomstig van het Groninger dorp Eppenhuizen. Het waren alle drie oude klokken, door Van Bergen in depot gehouden om elders geplaatst te kunnen worden. (Waarschijnlijk was het niet de bedoeling ze om te smelten, zoals nogal eens gedacht wordt). Oude tot zeer oude klokken zijn niet zeldzaam in het noordelijke kerkeland van Friesland en Groningen, waar Uithuizermeeden een klok bezit uit 1397 en Schillaard (Friesland) zelfs een van 1284! (Momenteel in het Fries Museum te Leeuwarden). De Eppenhuizer klok met een afbeelding van Maria en Liudger was in 1478 tijdens de bouw van de kerk door een zekere klokkengieter Herman gegoten, naar gebruik in de directe omgeving van de kerk. De middelste van de serie, de Willibrordusklok uit Midslands, - waarover hierna meer - dateerde van 1512. De grootste - en naamloze - klok uit Weiwerd is mogelijk zelfs veertiende-eeuws. Uit Van Bergens notities vernemen we verder, dat de kerk van Midslands eind 1880 een nieuwe klok kreeg; de oude werd zo lang in de werkplaats in Heiligerlee opgeslagen. De klok van Eppenhuizen werd in 1881 per trekschuit via Groningen naar Heiligerlee verscheept en kwam daar op De 940 kilo zware Willibrordusklok van Midslands (Terschelling) uit 1512, tijdens zijn verblijf in Schagen (sinds 1882) bekend als Susanna-klok. Op het bovenste randschrift is de plaatsnaam MIDSLANTS te ontcijferen. Iets lager, onder de fraaie sierrand, staan de namen van de Terschellinger schenkers en daar onder is de naam van de Schager schenk ster SororSusanna Brügemann met slag- letters ingeslagen.

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 7