Een klok met vier levens Lotgevallen van een Tersehellingerklok in de ehristoforuskerk van Sehagen. H. T. M. Lambooij I. Geruzie in de toren. De drie klokken in de toren van de Christoforuskerk staan niet direct bekend om hun fraaie samenklank. Eerlijk gezegd 'wringt' de harmonie nogal. Ze klinken als een e, een f en een b, niet bepaald een mooie combinatie voor een spel luidklokken. Ze zijn dan ook wel eens spottenderwijs vergeleken met een kijvende vader en moeder en een onecht kind! Worden ze afzonderlijk geluid dan zijn de klanken veel beter te verdragen. Waarom deze klokken indertijd dan toch geplaatst zijn is gauw gezegd: ze waren goedkoop. Ze horen helemaal niet bij elkaar en zijn bij de bouw van de kerk willekeurig bijeen geharkt. Momenteel bestaan er bij de kerk vergevorderde plannen om een van de klokken te verkopen en een drietal (reeds geschonken) moderne klokken aan de grootste klok toe te voegen om zodoende een harmonieus klokkenspel te verkrijgen. Drie 'nieuwe' plus één oude zullen dan gelijk geluid kunnen worden en de begintonen van het Gregoriaanse Marialied Salve Regina spelen. Het is de bedoeling dat de kleinste klok afzonderlijk wordt geluid, bijvoorbeeld door de week. II. Tweedehandsklokken Wat was er aan de hand? Toen de 'nieuwe' Christoforuskerk in 1882 werd gebouwd, zijn kosten noch moeiten gespaard om deze dekenale kerk een kathedraalachtig uiterlijk te geven. Het werd een forse, fraaie neogotische kruisbasiliek, gesierd met een flinke toren, ontworpen door de befaamde kerkenarchitect AlfredTepe. De bouw werd uitgevoerd door de Schager aannemer M. Gielens. Of de bodem van de schatkist na de kerkconsecratie op 22 oktober 1882 bereikt was, vertelt de geschiedenis niet, maar waarschijnlijk is het wel. Kennelijk waren er geen middelen meer om nieuwe klokken aan te schaffen alsmede een behoorlijk aangepast pijporgel. Wat dit laatste betreft: de eredienst zou jarenlang worden opgeluisterd met de klanken van een oud en veel te klein orgel van 6,5 register, dat in 1881 voor ƒ200 overgenomen was van het seminarie Hageveld. De lage prijs was evenredig aan de slechte kwaliteit van het instrument... Zeven jaar later werd het vervangen door een - eveneens tweedehands - groot harmonium. Eerst in 1930 zou de firma Vermeulen een nieuw pijporgel van voldoende volume maar eveneens van zeer matige kwaliteit op de koorzolder achter in de kerk bouwen En de klokken? Net als bij het orgel werd gezocht naar een voordelige aanbieding. Die gelegenheid deed zich voor toen de bekende klokkengieterij van A.H. van Bergen (1835-1913) te Heiligerlee adverteerde met een drietal oude klokken. Van Bergen, die behalve klokken ook brandspuiten, torenuurwerken en scheepsbellen leverde, en die ook op ruime schaal reparaties uitvoerde, adverteerde veelvuldig en hield zeer nauwgezet een dagkas- en aantekeningenboekje bij Zijn advertentie met de drie klokken verscheen op 20 juli 1882 onder meer in het nieuwsblad De Noord Brabander en is daar waarschijnlijk opgemerkt door

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 6