èekièder<m èc% oos Mogelijke oorsprong van de steen In 1620 koopt Jan LucasHooft, koopman in Amsterdam, drie erven, waarvan er twee bebouwd zijn, aan de noordzijde van de Leliegracht. Op het onbebouwde erf laat hij een woning bouwen welke de naam De Roos krijgt. De roos die hij ook voert in zijn wapen dat beschreven wordt als: 'Een verhoogd mannenhoofd, vergezeld beneden van een roos'. Deze roos zou de roos kunnen zijn uit het wapen van Schagen. Jan Lucas Hooft kwam namelijk uit Schagen, waar hij omstreeks 1588-vermoedelijkin een boerderij op Hemkewerf- het levenslicht zag. Zijn vader was Luitgen Jansz. Boeyshooft. De naam van zijn moeder is niet bekend. Mogelijk was zij verwant aan het geslacht Hooft, waartoe de bekende slotvoogd van het Muiderslot, PieterCornelisz. Hooft, ook behoorde. Jan Lucasz. Boeyshooft trok naar Amsterdam, waar hij het beroep van kistenmaker uitoefende. Na zijn huwelijk in 1615, liet hij het beroep van kistenmaker in de steek en werd koopman. Tevens nam hij een nieuwe familienaam aan en noemde zich voortaan Jan Lucas Hooft. Over de reden van deze naamsverandering kunnen we uitsluitend gissen. Is het een verkorting van Boeyshooft, of is het de familienaam van zijn moeder. De familie Hooft was in Schagen niet geheel onbekend. Een zekere Hendrick Hooft uit Amsterdam, getrouwd met de dochter van Hasselaer, huurde land bij de Miede. Op grond van deze gegevens is het zeer waarschijnlijk dat de gevelsteen afkomstig is van het huis van Jan Lucas Hooft aan de Leliegracht. Om hier helemaal zeker van te zijn zal er aanvullend onderzoek gedaan moeten worden in Amsterdam, werk dat we graag over laten aan de vrienden van de Amsterdamse gevelsteen. Over Jan Lucas Hooft kunt u meer lezen in het artikel 'Een geslacht Hooft uit Schagen'in het jaarboek 1973 van het Centraal Bureau voor Genealogie en nr. 5 van 1988 van De Kakelepost. De naam Hooft komt voor in kladlijsten gemaakt uit de legger van kerkelijke bezittingen in de 16e en 17e eeuw, inventaris nr.388, in het oud archiefvan de gemeente Schagen. De Ver. Vrienden van Amsterdamse Gevelstenen heeft als adres: Van Breestraat 85-2,1041ZH Amsterdam, tel. 020-679185 en heeft een eigen website http//www.amsterdamsegevelstenen.nl. De gevelsteen na de opknapbeurt. Helaas komen de fraaie kleuren niet tot hun recht bij deze zwart/wit afdruk. Het schild is rood. De ridder draagt een prachtig zwart harnas en draagt het schild aan gouden linten.

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 5