kelijk bestond iet gebruik van De benaming egelde de functie die ze In de negen- n evolutie in llende kamers aparte vertrek en en ook bij keukens toon aan bij vooncultuur. n door het erd het het fornuis en ang. de woonka- apvertrek teelde de tradi- ol, bij de imtegebrek. in bedsteden chter de voor bedsteden. een als bij de dijnen omhan- oecjemaakt, dat nden store. De itgeademde n en soms nog re kinderen, ook in zoodanig in den cjanschen ar de uersche oor aanleiding mder borstkura- Sommige artsen geloofden dat stank en bedorven lucht de belangrijkste ziekte verwekker was en legden daarom sterk de nadruk op ventilatie en het belang van zuivere lucht in de woning, terwijl ande ren meer belang aan zuiver drinkwater hechtten. Huurwaarde De 340 huizen in Schagen werden ver deeld in tien klassen. De huurwaarde liep van ƒ120 in de eerste klasse tot ƒ3 in de tiende klasse en was gemiddeld ƒ35. Bijna de helft van alle woningen was bouwvallig. Een van de drie aan de Nes gelegen Schager huizen van de eerste klasse was van steen gebouwd en met dakpannen bedekt en bevatte drie benedenkamers, een keuken, drie bovenkamers, een zol der en een vliering. De tweede klasse bestond uit welinge richte van Steen vervaardigde en met pan nen gedekte gebouwen met een huur waarde van ƒ90,-. Een van deze huizen lag ook aan de Nes en bevatte voorhuis, zijkamer, binnenkamer, zaaltje, zolder, vliering, keuken en een achterhuisje. De tweede en derde klasse bevatten bil elkaar 32 woningen die elk zes a zeven kamers hadden. De huurwaarde van de huizen van de derde klasse bedroeg ƒ72,-. Deze huizen waren iets minder comfortabel dan de huizen in de tweede klasse. Alle Schager huizen in de eerste tot en met de derde klasse waren echter stuk voor stuk gerieflijker dan bijvoor beeld de herberg in de eerste klasse in de gemeente Barsingerhorn. De vierde klasse bestond in Schagen uit 28 goede woonhuizen, waaronder de beste boerderijen, met drie a vier kamers en een huurwaarde van ƒ54,-. Deze klasse komt overeen met de tweede klasse in Barsingerhorn. In Barsingerhorn werden de huizen ver deeld in negen klassen. De huizen wer den veelal door de eigenaars zelf bewoond, maar slechts 30% van de hui zen was goed gebouwd en onderhouden. De meeste huizen hadden als gevolg van de vervallen toestand waarin zij verkeer den weinig waarde. Hoewel er in eerste instantie 317 huizen werden geteld in Barsingerhorn, werd het definitieve aan tal op 300 gesteld. De huurwaarde van de huizen liep van ƒ60 voor de eerste klasse tot ƒ6 voor de negende klasse, terwijl de gemiddelde huurwaarde ƒ24,-bedroeg. De eerste klasse bevatte uitsluitend De Dit pand aan de Markt, -aan het eind van de zeventiende eeuw gebouwd als woonhuis- viel onder de eerste klasse. 17

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 19