H.van Lunzen (Hoorn) en C.B. Burger (Zweeloo) om een landelijk verband op te richten, voorlopig bestaande uit de jongerengroepen in hetWestland, West- Friesland en Emmen. Op voorstel van Burger werd de naam: 'De Rijzende Kerk'. 'Bond van Vrijzinnig Godsdienstige Jongerengroepen in Nederland'. Deze naam is ontleend aan een gedicht van Henriëtte Roland Holst: "Tot een blijvend bestaan Voert elk hunner aan Zijn steen En zo rijst de Kerk" Het symbool van de Rijzende Kerk was een luidende kerkklok en de leuze was: "Vast aaneengesloten, een van doel en zin Treden uuj de toereld en haar tvijde kampplaats in." Een vraag was of men als Rijzende Kerker nog wel mee kon doen met de gewone dorpsvermaken. Van Nieuwenhuijzen schreef daarover dat het ideaal voor een jeugdgroep was: "Maak het dorps- vermaak zoals het nu eenmaal bestaat, en dat zijn waarde heeft: als natuurlijke uiting van gemeenschappelijke vrolijk heid, maak het los uit de greep der demonische machten die er beslag op gelegd hebben". Het programma van de afdelingen bestond uit zang, volksdans, handen arbeid en sport. De clubavonden hadden eenmaal per maand een gewijd karakter en eenmaal per maand ging men gezamenlijk naar de kerk. Er waren gewestelijke bijeen komsten en landdagen, het is duidelijk dat de Bond eerder jeugdorganisatie kon worden genoemd dan jeugdbeweging. Tot 1945 stonden de Rijzende Kerk en VCJB geheel los van elkaar. Echter in het verlangen naar meer volkseenheid na de oorlog achtte men het onverantwoord die scheiding te laten voortduren. "De jongeren van stad en platteland, ar beiders en intellectuele jeugd, moeten el- Rijzende kerk afd. Schagen in St. Maartenszee 1941 Van links naar rechts zien we hier, Marie Beers, onbekend, Dominee Kapteijn, Koos Vermeulen, Jaap van 't Hoofd, Wil de Groot, Sjaan Pool, Tinie Vunderink, onbe kend, Koerdina Greven, Piet Zeeman, Jan Stammes, Nel Rijs en onbekend. Zittend: Jan Zegers, Jannie Dekker, Nel Tolle, Arie Dekker, Nel Rijs en Jan Poldermans. 13

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 15