elingvan de n en wat droeg ze Bond (VCSB) 20) i! voor ons allen in teken zijn chonken blijkt al, dat :n ideëel doel kte niets en geestelijk of r ontstaan heeft t misschien wat veging' te noemen, het enthousiasme en het elan die de eerste jaren na de oprichting van deze studentenbond kenmerken, geven toch wel recht om dit woord te gebruiken: een beweging die in het Hollandse studentenwereldje van die tijd het effect had van een (kiezel) steen, geworpen in een rimpelloze vijver. Organisatie en uitbreiding De jonge bond nam opmerkelijk snel in ledental toe. Een overzicht in een jaarboekje van voor 1920 noemt een getal van 480 gewone leden dat al na één jaar bereikt was; oplopend via 670 en 803 tot 918 in december 1919. In de verschillende afdelingen werden secties gevormd. Het jaarverslag over het eerste hondsjaar maakt gewag van een bloeiend sectiewezen in Utrecht waar de lezingen, meestal religieus en ethisch van inhoud, door studenten werden gehouden. Naast de secties moeten de zomerkampen worden genoemd. Heette het in 1916 nog 'zomerbijeenkomst', die plaats bood aan honderd deelnemers, reeds het volgende jaar moest er gesplitst worden en waren het voortaan conferenties. De 180 deelnemers werden voor het eerst(!) ondergebracht in een tenten kamp 'op het heitje bij Meilink' in Barchum. "Het meisjeskamp wordt met de grootste zorg ingericht en met alle bezwaren uoor dames aan een kampement uerbonden, wordt rekening gehouden", stond geruststellend in de toegezonden circulaire te lezen. Er werden lezingen gehouden over 'zondebesef', 'bekeringen wedergeboorte', 'heiligingen Mei 1942, reünie bij de boerderij van Schouten aan de Bonkelaarsdijk, de boerderij is in 1945 verbrand en weer herbouwd.

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 13