io)in het rezien vooreen i vaak de irde ia Brügemann, >arochianen. i Bergen van it op de tweede maakt 'ügemann me 82'". Van gehouden en in gegraveerd, en fraaie klok gszins net uitzon en de Tweede In begin 1943 mument ior een ;zamen met de rklcen uit de )uitse 1 verwerkt, jkken werden :en loods van i en op loods over- Hoop van ïgde goede week ongeluk - is ze gelicht lijk dok in urtschipper 1 kreeg heeft Iftvan oktober chagen weten terug te brengen. Men zou dus kunnen zeggen, dat de Midslandse klok daarmee aan zijn derde leven was begonnen. Voor en na hebben de belevenissen van de Schager klokken het nieuws gehaald. Behalve pastoor Philippona zelf schreven G. van Arkel en A.W Weismann er over in Noordhollandsche Oudheden in 1891. De Schager Courant wijdde er artikelen aan in t979 (30 december), 1980 (2 en 9 januari) en 1991 (12 juli). Aan de krant van 9 januari 1980 ontlenen we de volgende "Klokken-story. Oud-burgemeester van Schagen, W.J. Wognum, wonend in Bergen, reageerde telefonisch op het verhaal over de klokken van de r.k. kerk [d.d. 2 januari 1980]dat hij met veel genoegen had gelezen. 'Toen ik in Schagen kwam [1946]aldus de heer Wognum, 'had de r.k. kerk zijn drie klokken terug. De klok in de gemeentetoren (Herv. Kerk) was in de strijd gebleven'. Een toren zonder klok is geen toren, heeft de heer Wognum gedacht. 'Onder het genot van een glaasje wijn heb ik toen pastoor H.H. Brouwer [pastoor in Schagen van 1946 tot zijn dood in 1960], met wie ik goed bevriend was, gevraagd of we van hem een klok mochten lenen. Na even te hebben nagedacht stemde de pastoor toe, onder voorwaarde dat de kosten van overbrengen en naderhand terughangen voor de gemeente zouden zijn. Zo bood de gemeentetoren in 1947 onderdak aan de grote klok uit de Christoforuskerk. Dit heeft geduurd tot 1955. De gemeente Schagen en daarmee de toren aan de Markt, kreeg toen zijn eigen Iuidklok alsmede een carillon. De geleende klok werd voor de tweede maal teruggebracht. Een vierde leven? Sint Willibrord was een reizende monnik, zoals uit onze geschiedenis bekend is. De peregrinatio, het wegtrekken uit de eigen omgeving en om Christus' wil in den vreemde te werken, was rond het jaar 700 in de Ierse en Engelse wereld een bekend verschijnsel. Houdt het reizen en trekken van de Terschellinger Willibrordldok wellicht verband met zijn naam? Zeiden de Romeinen al niet: "De naam is een voorteken." Aan de trektocht van de klok lijkt nog geen einde gekomen. Als hij in 2003 terugkeert naar Terschelling zal dat een thuiskomst betekenen. Een boeiende ontwikkeling. Historisch verantwoord? De klok is oud-Schellinger cultuurbezit, maar zal ook in zijn vierde leven de Schager geschiedenis tussen 1882-2003 met zich meedragen. De geschiedenis maakt soms onverwachte wendingen. De Susanna-klok in volle glorie. Aan deze zijde van de klok zien we onder het randschrift de tekst met op de tweede regel de naam van de maker, Johannis bremensis (Johannes van Bremen). Foto G. Stoekenbroek V.\ 'liWiM! 9

Kakelepost - Schagen | 2003 | | pagina 11