De klok van Booi erderij richtten. In het vorige nummer van De Kakelepost schreef ik een stukje over de gevonden resten van een kerkklok op de Molukken. De eerste reactie hierop kwam van Peter Zethoven van de Schager Courant. Hij ging ook op onderzoek uit en schreef een leuk artikel in de krant. De heer L.A. de Kort uit Schagen vond in het Scheepvaartmuseum een boek genaamd "Dutch-Asiatic shipping in the i7th and i8th centuries". Hierin staat een fluitschip genaamd Schagen met een laadvermogen van 200 ton. De Schagen vertrok op 23 maart 1633 van de rede van Texel en kwam op 11 novem ber 1633 in Batavia aan. Het schip voer alleen als vrachtschip in de archipel voor lokale handel en de aanvoer voor retour schepen. Fluitschepen ontstonden in het eerste kwart van de i/e-eeuw als driemast vrachtschepen met bolle stevens en een vlakke bodem. Van de heer J. van Engelsdorp Gastelaar kreeg ik een tweetal hoofdstukken uit het boek "Kostgangers" van dominee Ter Linden. Hij dacht namelijk na het lezen hiervan aan de klok van Booi, maar dit bleek toch niet te kloppen. Dominee Ter Linden zei namelijk dat hij geen luiklok naar Saparua had meegenomen, maar een klein eenvoudig vast klokje. Jan Melawouw, met wie de gehele na speuring is begonnen, heeft enkele malen getracht om op Saparua meer aan de weet te komen, maar door de oorlogs situatie van dit moment is het aan toeristen niet toegestaan om naar het eiland te reizen. Hij heeft ook geen telefonisch contact met de dorpsoudste kunnen leggen. N. Dekker-Loer 17-de eeuwse gravure van een fluitschip. Het door de Hoornse koopman Liorne ont worpen fluitschip had een grote laadruimte, was snel en kon met een kleine bemanning gezeild worden. Deze eigenschappen maak ten de fluit uitermate geschikt voor de koop vaardij. De naspeuringen gaan echter door.

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 9