GROETEN UIT SCHAGEN ngeveer uit :ten wij dat in idom was van Afgaande op i eeuw, de :t metselwerk sdeuren, eerste helft vel van het 71 komt uit de m pijp" aan het Upenpad. jaren veertig ;tseld. ht in april 1922 ïgaard en erf Vrijburg. Van stolp kwam het fzettings- 1 van de markt, aafplaats op ein ging naar id gemeente- eeburg", zei Iksmond, aam van de boerderij dus 'erken. Zo was leen ats taan. nstvan de .C. Smit, werd :wee voorste .vamen een r, bereikbaar )irk Joon stadstimmer- huisdeurvan ur, de huidige ingang van het museum. Zij hadden toen twee dochters die later vanuit Vreeburg trouwden. Hun derde dochter werd in juli 1952 geboren. Cor Joon was tevens waagmeester op de veemarkt. In 1963 verhuisde directeur Smit naar een nieuw kantoor aan de Loet. Als laatste ging in 1977 de werkplaats naar bedrijven terrein Lagedijk. Daarna is de ruimte nog verhuurd aan het Groene Kruis en de Openbare Bibliotheek. Folkloristisch centrum Rond 1961 zocht de stichting Bevorde ringvan de West-Friese Folklore een eigen huis. Volgens het in 199 3 door de stichting uitgegeven boek "40 jaar West- Friese Folklore" overwoog men een oude boerderij in West-Friese stijl in te richten. Het werd Vreeburg. Het bestuur wenste de huidige pronkkamer als vergader ruimte, de bovenliggende zolder als expositieruimte en op de plaats van de vroegere hooiberg een dansvloer voor de West-Friese dansgroep. Architect Cornelis de Jong, die toen in het Rijper museum woonde en werkte, werd in 1964 de eerste restauratiearchitect. Hij restaureerde de pronk- en woonkamer, de gang met keuken, de expositiezolderen met behulp van veel vrijwilligers een gedeelte van de koestal, de huidige korte regel. Op 25 juli 1978 verleende de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk aan de gemeente Schagen vergunning voor een grondige restauratie. De boerderij wordt museum Op 23 april werd de oprichtingsakte verleden voor notaris Schellekens ten behoeve van de gebruikers van de boerderij, de Stichting Museumboerderij Vreeburg. De oude brandweerkazerne werd omgebouwd tot smidse, compleet met travaille. Deze restauratie werd betaald door de Schager Rotary die een eigen restauratiearchitect hadden ingehuurd. Op de eerste West-Friese donderdag van 1985, opende gedeputeerde J. Alma, met als gastheer burgemeester J. Stam Museumboerderij Vreeburg, onze kapitale, monumentale museum boerderij uit de Gouden Eeuw. s

Kakelepost - Schagen | 2002 | | pagina 7